Téma:

Biblia o otázke celibátu/panenstva

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 r
Autor: sunny
3350

Ahojte,
uz velakrat som pocula od reformovanych kritiku na celibat.

Nie som odbornik, ale pri citani biblie som nasla par miest, ktore pisu aj o celibate. 

Na zaciatok pokladam vsak za nevyhnutne vas vsetkych oboznamit so skutocnostou, ze kazdy clovek ma slobodnu volu a moze sa aj v ramci katolickej cirkvi rozhodnut, ci bude rimsko-kat. knaz a teda prijme celibat alebo grecko-kat. a moze sa zenit. 
 
Ci celibat alebo nie, obidve postavenia maju svoje vyhody i nevyhody. 
Ako zenaty knaz ma clovek napriklad mozno pochopenie pre manzelske problemy, alebo problemy rodiny. Hoci aj tu mozeme podotknut, ze to ze je niekto zenaty, ci vydata este nie je zaruka, ze ma pochopenie pre vsetky typy mazelskych problemov. 
 
Aj knaz v celibate urcite poznatky a skusenosti  pre pochopenie rodinnych problemov prinasa  so sebou zo svojej vlastnej rodiny, v ktorej vyrastal. Navyse je s problemami konfrontovany z medii a mozno aj zo svätej spovede alebo v rozhovoroch s inymi ludmi. 
 
Jezis sam mal 33 rokov ked umieral na krizi a sam nebol zenaty. Zit v celibate ma jednu velku vyhodu. Clovek sa moze uplne oddat iba Bohu a bliznym. Ked mas rodinu, je zakonite, ze tvoja rodina ti bude na velmi vysokom mieste v tvojom rebricku hodnot. Moze sa stat, ze bude na prvom mieste, co urcite nie je ani len proti prirode. 
Ale knaz v celibate nie je viazany na svoju rodinu, pretoze jeho rodina su vsetci jeho blizni, ktori potrebuju jeho pomoc. Taky knaz moze ist na misie, bez toho, aby musel zvazovat, ci to zvladne aj jeho rodina. MAT 10,37-39 On musi zvazit iba vlastne schopnosti, ktore mu dal Pan Boh. Treba si uvedomit, ze aj takych ludi treba. Uz prvy apostoli isli evanjelizovat do tych najvzdialenejsich oblasti sveta a vdaka tomu dnes veria ludia na celom svete v Boha. Misie, ktore sa konaju v sucasnosti su aj o dobrocinnosti. To znamena, ze sa konaju v krajinach, v ktorych sa clovek vydava napospas mozno ochoreniam alebo hrozbe z vojny. To si zenaty clovek nemoze jednoducho dovolit riskovat, pretoze je aj otcom rodiny a nesie zodpovednost za svoju rodinu. 
Ale aj takychto ludi treba. Ludi, ktori sa odvazia ist do Afriky medzi deti, ktore su chore mozno na malariu, tuberkulozu ci lepru a ine tazke choroby, alebo do krajin, kde letia  lietadla a spustaju bomby... Avsak su tam nasi blizni, ktori potrebuju nasu pomoc...
 
Jezis vravi: "Kto chce ist za mnou, nech zaprie sam seba, vezme svoj kriz a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel zivot zachranit, strati ho, ale kto ho strati pre mna a pre evanjelium zachrani si ho. Ved co osozi clovekovi, keby aj cely svet ziskal, a svojej dusi by uskodil?"   MAR 8,34-36
Boh vsak dava kazdemu cloveku jeho vlastnu ulohu. Nie kazdy je stavany na kazdu ulohu. Ale kazdy je stavany na tu svoju ulohu. V modlitbe a v skumani nasich srdc sa moze dozvediet Boziu volu a nase schopnosti.  Niekto ma schopnosti najlepsieho manzela a otca rodiny a niekto ma schopnosti byt najlepsim "adoptivnym otcom"=Bozim sluzobnikom mnohych Bozich oveciek s celou svojou dusou a telom. 
Preto Jezis k tomuto povedal: 
"Lebo su ludia neschopni manzelstva, pretoze sa taki narodili zo zivota matky, 
inych takymi urobili ludia 
a ini sa takymi urobili sami pre nebeske kralovstvo. "   MAT 19,12-12
 
Apostol Pavol sa k otazke manzelstva ci panenstva vyjadril nasledovne: "Slobodnym a vdovam hovorim: Dobre je pre nich, ak zostanu tak, ako ja. Ale ak sa nevedia zdrzat, nech vstupia do manzelstva. Lebo je lepsie vstupit do manzelstva ako horiet." 1KOR 7,8-9 Chcel by som, aby boli vsetci ludia tak, ako som ja; lenze kazdy ma svoj dar od Boha: jeden tak, druhy inak.  1KOR 7,7-7
Kto je bez zeny, stara sa o Panove veci, ako sa pacit Panovi. Ale zenaty sa stara o svetske veci, ako sa pacit manzelke, a je rozdeleny. 
Aj vydata zena a panna rozmyslaju o Panovych veciach, aby boli sväte telom i duchom. Ale vydata mysli na svetske veci, ako sa pacit muzovi.   1KOR 7,32-35 , 1KOR 7,39-40 , 1KOR 7,36-38
 
Preto kazdy by mal skumat, na co ho Pan Boh povolal. 1KOR 7,7-7 , RIM 11,29-29 RIM 2,13-13  
 
1KOR 8,2-3

 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 16:17 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3375, 3393
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4, oprava 5, oprava 6
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Sylvi
3375
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sunny, premýšľala som o tom čo si písala a tie verše z Biblie sú dosť trefné, no najviac sa mi ľúbi tvoja posledná veta: "Preto kazdy by mal skumat, na co ho Pan Boh povolal."

Osobne verím tomu, že všetci máme svoju Bohom danú úlohu (úlohy) na tejto zemi a všetci sme povolaní k niečomu inému. Čo sa týka manželstva z vlasného života môžem povedať, že ma Pán Boh povolal k tomu, aby som sa vydala za svojho manžela (len za neho a nikoho iného) a povolal nás ako manželov tiež k tomu aby sme sa starali o naše dve krásne detičky a viedli ich ku Kristovi. A naozaj to prináša ovocie aj v našom okolí, lebo naši priatelia, susedia, známi si všímajú, že sme spolu šťastní a spokojní a že je naše manželstvo požehnané. Aj tak napĺňame verš "tak poznajú že ste mojimi učeníkmi ak budete mať lásku medzi sebou".
Toto je však moja skúsenosť toto mi Pán nariadil a viem, že je to to najlepšie, čo ma v živote stretlo. Určite však z toho nebudem vyvodzovať, že sa máš napríklad aj ty vydať a mať deti.

Rovnako chápem, že niektorých ľudí (napr. kňazov) Pán povoláva k tomu, aby sa plne odovzdali službe Bohu a neženili sa.
Našla som niektoré verše, ktoré mi dokazujú, že náš Pán nežiada od všetkých, ktorý pre neho pracujú, aby sa vzdali manželstva, naopak ešte ich povzbudzuje, aby ich manželstvo a deti boli príkladom pre ostatných.  1TIM 3,2-2 1TIM 3,12-12 TIT 1,5-9
Určite nepovažujem za nesprávne ak niekto chce podľa Božej vôle vstúpiť do celibátu. Ale je Božou vôľou, aby do celibátu vstupovali všetci RK-kňazi? V tomto prípade to z môjho pohľadu nemá nič spoločné so slobodnou vôľou. Chceš byť kňazom? Nesmieš sa oženiť! To nie je vlasná vôľa ani to nie je uposlúchnutie Božej vôle. Je to nariadenie cirkvi. RK cirkev proste spravila zo zdržanlivosti hlboké náboženstvo a inej cesty jednoducho niet. To nie je slobodná vôľa. Tí ľudia jednoducho nemajú na výber.
Vravíš, že majú na výber keď vystúpia z cirkvi a prejdú ku Grékokatolíkom? Ako mám tomu rozumieť?

Podľa mňa je to to isté čo vyčíkal Ježiš židom, keď im vravel že ukladajú na ľudí príliš veľké bremená, ktoré nevládzu niesť. Nie je správne ak sa naše vierovyznanie zakladá na ľudských ustanoveniach, ktoré niečo prikazujú a zakazujú. Nikde v písme nenájdeš napísané, že všetci kňazi musia byť slobodní. Načo to potom nariaďovať. Prieči sa to Božej vôli i prírode. Lebo ak to nemáš dané z hora, tak bremeno zdržanlivosti jednoducho nezvládneš. A neverím, že Boh rozdáva dar zdržanlivosti húfne všetkým RK-kňazom.

Nerobme zbitočne náboženstvo z toho, čo náboženstvom nie je. Do podobného extrému môžu padnúť napr. aj vegetariáni, športovci a mohla by som menovať. Všetkého veľa škodí a ak sa v náboženstve nariaďuje niečo, čo Boh nikdy nenariadil tak to považujem za hriech. Dary sú z Ducha Božieho a nie z ľudských nariadení.  

Tak asi toľko. A naozaj s tou RK verzus GK by ma naozaj zaujímalo aj niečo bližšie. 


Chcem reagovať...
Pridané: 15:50 13.08 2010 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3378, 3396, 3403, 3545, 4146
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 25
Autor: sunny
3378
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sylvi,

neviem vela o RK versus GK. Vies, ja neudrzujem momentalne nijaky kontakt na katolickych knazov a ani na reholne sestry. V tom, co pisem sa opieram cisto o to, co som sa dozvedela z biblie pri citani a pripadne este napisem svoj nazor. Mozno sa da najst nieco v Google, ak Ta to viac zaujima. 

Ale mne sa zda, ze greckokatolicke a rimskokatolicke nabozenstvo su si takmer identicke a rozlisuju sa asi iba v tejto veci ohladom zenenia. 

Inac ohladom celibatu alebo nulibatu u reholnych povolani je to tak, ze tito ludia, ktori v sebe citia reholne povolanie sa musia vela modlit a skumat, ci su presvedceni o tom, ze ich Boh k tomuto povolava.  No a este aj potom, ak sa rozhodnu, ze ano, tak neviem ci prvy rok alebo prve tri roky su este len take "skusobne". Mne sa zda, ze u reholnych sestier sa to vola "novicka". Ona este nie je natrvalo vysvätena za reholnu sestru, este sa ma nadalej skumat a rozhodovat sa. Mohla by som sa opytat niekedy mojej sestry, ona sa trosicku viac vyzna v tomto. Ak si dobre pamätam, tak prvy rok je vlastne iba "akoze" a potom su este tri roky na dozretie a az zatym sa clovek natrvalo rozhoduje, ak si je si isty. Nie som vsak  odbornik, takze ak ta to velmi zaujima, najlepsie sa este niekoho opytat. 


Chcem reagovať...
Pridané: 19:25 13.08 2010 Piatok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
3393
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Tento príspevok som napísal skôr ako som prečítal ten Tvoj o celibáte.  Preto som napísal o celibáte, teda o tom článku, lebo   1TIM 1,15 1TIM 8,9 TIT 2,2 ; LUK 20,28 TIT 1,7 1PET 5,2 , a nie ako synovia Éliho   1SAM 2,12 , ale hlavne, aby bol   1TIM 4,5-7 .  V príspevku 3334 som okrem iného napísal aj to, že ľudia, ktorí chcú žiť pre Ježiša môžu vstúpiť do kláštora, alebo žiť v samote ako pustovníci a samozrejme, že svojim pobytom v takomto živote môžu pomáhať ľuďom. Nech je to ako chce, môže niekto rozprávať o rodine, keď nemá vlastnú? Tú čo v nej vyrastal viedol jeho otec.. A Pán Ježiš hovorí ústami ap. Pavla Timoteovi jednoznačne, aký má byť biskup, diakon, kňaz a keďže je to Slovo Božie, tak tam nemôže byť žiadna výnimka. Tie sú len v svetských zákonoch. A teraz k tomu, že ani Pán Ježiš nebol ženatý. Vieš prečo prišiel Pán Ježiš Kristus na tento svet? Určite nie preto, aby sa oženil. On mal oveľa významnejšiu úlohu a preto Mu my musíme za to ďakovať každý deň, hodinu a minútu nášho života a hlásať Jeho evanjelium. Podľa mňa znovu zbytočne dlhý článok. Už na začiatku epištoly Timoteovi hovorí Pán Ježiš, akí majú byť kňazi. Preto je zbytočné obhajovať pravdu o celibáte, ktorú hlása len Rímsko katolícka cirkev. A preto znova píšem ako ten vysokoškolský profesor v článku "Áno, ale...". Nech sa nikto nesnaží byť múdrejší ako Boh. On má s nami všetkými pripravený taký dokonalý plán, že žiadny človek, keďže nikto nie je dokonalý, nemôže k nemu ani nič pridať, ani z neho nič ubrať. Tá Tvoja posledná veta je super. Myslíš, že všetci kazatelia evanjelia žijú tak ako to kážu? Ja myslím, že je veľa takých ktorí ako sa hovorí "vodu kážu a víno pijú". A na to mám tiež príklady. Ale to niekedy nabudúce. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 12:56 14.08 2010 Sobota
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: zahor21
3396
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sylvi. K tomu postoju RK ku  GK Ti nemôžem povedať na 100 %-tnú odpoveď, lebo som ju počul od kaplana RKC. Vrofzumel som z toho asi toto.  V GK vierovyznaní platí celibát až po vysvetení človeka za kňaza. Do vysviacky sa môže ženiť. Čo sa týka pápeža majú k ne,mu iný postol ako rimsko katolíci. Aký neviem. V príspevku 3334  som tiež napísal o svojej skúsenosti katolíckymi kaplanmi. Článok som napísaldosť dlhý, takže sa nevmestil celý. Taraz mi prišla na um myšlienka, ktorá sa nevmestila. Keď som sa oženil a začal som chodiť s manželkou do katolíckeho kostola, i keď je nie som katolík celebroval tam omše kaplá, toho času už nebohý. Keď som počul jeho kázne bol som z toho veľmi príjemne prekvapený. On prečítal biblický text, ktorý mu slúžil za základ kázne a svojimi slovami, bez pripravenej predtlače tak rozobral daný tex, že tomu musel porozumieť aj človel, ktorý prvýkrát počuval kázeň Slova Božieho, teda Pána Ježiša KJrista. No  po niekoľkých rokoch som sa dopočul, že ucedený pán kaplán podľahol alkohoôlizmu, požičiaval si od starých ľudí nemalé čiastky peňaazí. No aj tak naďalej vykonával službu kaplána ako kjeby s nechumelilo. Pýtam sa vás. Môže sa taký človek postaviť na kazateľnicu a kázať Pána Ježiša?  Pred ľudí sa postaviť odváži, al môže sa postaviť aj pred Boha? Jreden katolícky kaplán sa oženil a vrchnosť katolíckej cirkvi ho exkomunikovala. Kto im dal na to právo? Sylvi tak ako si spomínala,m držia sa učení ľudí. A ďalšia myšlienka. Asi pre rokom som pozeral mestskú televíziu, v ktorj jeden pán kaplá, poročilý vekom povedal, že  oni, to ako katolícki kňazi ročne anulujú asi 100 manželstiev.  Ja sa pýtam? Kto im dal na to právo? Asi pred polrokom som bol znovu na jednej sv. omši a základ kázania pána kaplána bolo "Manželstvo". Asi po pätnástich minútach rozpravania o "sviatosti". Mimochodom aj to je jedno  ľudských učení, lebo Pán Ježiš nám ustanovil iba dve sviatosti.

 Vrcholy služieb Božích (v rímskokatolíckej cirkvi je to omša) sú  kázeň slova Božieho sviatosti.  Účasť na službách Božích v chráme alebo v inom  sakrálnom priestore nie je generačne nijako obmedzená. Boh sa človekovi prihovára v rámci služieb Božích svätým slovom, vypočutím modlitieb, odpustením previnení skrze obeť Jeho Syna a 2 sviatosťami. Pri sviatostiach (obrady, ktoré ustanovil a podstúpil, resp. vykonal sám Ježiš Kristus ako Boží Syn) hovoríme o  Krste svätom  a  Svätej večeri Pánovej.  Boh pristupuje k človekovi viditeľnou formou:
spojením svodou Krstu svätého,spojením schlebom avínom - t.j. telom akrvou Pána Ježiša. Večera Pánova  Táto sviatosť bola ustanovená Pánom Ježišom na Jeho pamiatku, ako je to zapísané aj v Novej zmluve, v  MAT 26,26-28 1KOR 11,23-28 .
Krst svätý   MAT 28,16-20 ; RIM 6,3-4 . A ostatné sviatosti si vyrobila katolícka cirkev sama. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 15:06 14.08 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3409
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: sunny
3403
Príspevok sa načítava...

Sylvi,
 
dnes som sa este raz zamyslela nad tvojimi slovami o tom, ze  si myslis, ze verse v biblii povzbudzuju k tomu, aby sa ludia, ktori pre neho pracuju nevzdali manzelstva.
 
Ak si tymi ludmi  myslela vseobecne Krestanov, tak Ti davam jednoznacne zapravdu.
 
Avsak verse, ktore som ja nasla hovoria velmi jasne, ze Pavol Apostol povzbudzuje svojich nasledovnikov k tomu, aby ostali nezenaty a zeny nevydate a plne sa oddali praci na Bozom kralovstve. Odovodnuje to tym, ze inac by boli  vo svojom srdci rozdeleni.
Kto je bez zeny, stara sa o Panove veci, ako sa pacit Panovi. Ale zenaty sa stara o svetske veci, ako sa pacit manzelke, a je rozdeleny. 
Aj vydata zena a panna rozmyslaju o Panovych veciach, aby boli sväte telom i duchom. Ale vydata mysli na svetske veci, ako sa pacit muzovi. 1KOR 7,32-35  , 1KOR 7,39-40 , 1KOR 7,36-38   "Slobodnym a vdovam hovorim: Dobre je pre nich, ak zostanu tak, ako ja. Ale ak sa nevedia zdrzat, nech vstupia do manzelstva. Lebo je lepsie vstupit do manzelstva ako horiet." 1KOR 7,8-9 Chcel by som, aby boli vsetci ludia tak, ako som ja; lenze kazdy ma svoj dar od Boha: jeden tak, druhy inak.  1KOR 7,7-7  
 
Jezis tiez vie, ze spomina ludi, ktori ostali panicmi pre nebeske kralovstvo:  
    "Lebo su ludia neschopni manzelstva, pretoze sa taki narodili zo zivota matky, 
inych takymi urobili ludia 
a ini sa takymi urobili sami pre nebeske kralovstvo. " MAT 19,12-12   

 
Rozmyslala som teda, akym sposobom doslo k tomu, ze v tebe spominanych versoch sa medzi vlastnostami biskupa  ci diakona nevylucuje ani manzelstvo s jednou zenou.
 
Potom som si spomenula, ze po Kristovej smrti Peter a ostatni Jezisovi ucenici hlasali krestanstvo medzi Zidmi. Pavol apostol, vtedy este nazyvany Savol,  ich prenasledoval. Dokonca dal ukamenovat jedneho z nich. Potom  sa mu vsak zjavil Jezis a poveril ho zvestovanim Evanjelia medzi pohanmi. V tej chvili oslepol a uzdravel az po tom, ako sa predstavil Petrovi a ostatnym ucenikom,  ospravedlnil, a pokoril sa pred Bohom a nimi.  Meno Pavol=malicky si zvolil z toho dovodu.
 
Pavol odisiel do Rima. A teraz si predstavme jednu obrovsku krajinu, ktora uctievala zrejme rozlicnych bohov s nazvami planet ako Jupiter a tak.  Krajina obrovskej rozlohy a moci obyvana pohanmi i Zidmi. Apostol Pavol tam priniesol Evanjelium. Rozpraval im o Jezisovi Kristovi, Mesiasovi. Po case prijalo Evanjelium obrovske mnozstvo ludi.

 A teraz si uvedomme, ze na taku obrovsku krajinu, bolo potrebne ustanovit diakonov i biskupov. Pavol pisem, ze on by si zelal, keby ostali ako on, slobodni. Avsak zaroven vnimal, ze toto bremeno nie je pre kazdeho zvladnutelne a niekto ma dar tak, druhy inak. V davnych dobach sa zilo inac ako dnes. Vtedy sa ludia vydavali a zenili uz vo velmi skorom veku. Takze velka väcsina dospelych krestanov boli uz prave zenati, vydate.  
Co s tymi, ktori sa na sluzbu diakonov velmi dobre hodili, lebo prijali Jezisa Krista celym srdcom, ale uz davno boli zenati? Bola by skoda, kedy len manzelstvo malo byt pricinou, ze nebude dost diakonov pre tak velku krajinu. Preto popisal vlastnosti diakonov prave ako vlastnosti bezuhonneho bezneho muza. Predpokladam, ze z tohto dovodu pisal ako o muzovi jednej zeny.

Nic to vsak nemeni na tom, ze jeho zelanie bolo, aby kazdy, kto sa vie zdrzat ostal slobodni a venoval sa sluzbe diakona nerozdeleny celym srdcom a celou dusou. Len kto sa zdrzat nevie, ten nech vstupi do manzelstva s jednou zenou.  

 ------------------------------------------------------------------------------ --------------------------------------------------------
 
Nuz  kazdy si moze zvolit, ktore bremeno je pre neho to, ktore unesie. Pre niekoho je neunosne ostat slobodny cely zivot, pre ineho je to zvladnutelne. Pre jedneho je bremenom byt rozdeleny a nevediet, ci sa venovat rodine ci vsetkym oveckam, pre ineho je to naplnenie.
 
Kazdy je povolany k inemu. A Pan Boh potrebuje jednych i druhych.
 
 
 
 
 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 20:00 14.08 2010 Sobota
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
3409
Príspevok sa načítava...

Ahojte. Nebudem reagovať, ale dokončím myšlienku o tých anulovaných manželstvách. O manželstve hovorí Pán Ježiš tu  MAR 10,1-12 . A nehovorí o žiadnych výnimkách, ktoré sú len v svetských zákonoch. Ja som bol na katolíckej omši a pán kaplán mal kázeň na tému manželstvo. Ukončil ju veršom MAR 10,9 . Všetko by bolo v poriadku, keby nevyhlásil manželstvo za sviatosť.  Po omši som išiel za ním a som sa ho spýtal prečo nespomenul aj anulované manželstvá. On nato, že kat. cirkev má tzv. učiteľský úrad a teda manželstvo, ktoré nefunguje môžu anulovať. A ja sa pýtam : "Kto im dal na to právo"? Veď Pán Ježiš jasne hovori  MAR 10,9 . Takže kňaz, ktorý anuluje ba mal prvý odísť a vzdať sa svojho úradu a kajať sa pred Bohom, aby mu odpustil tento hriech, alebo hriechy? A čo za učiteľský úrad? Kto im dal právo niečo také založiť? Veď to vedome rušia Boží Zákon, teda Slovo, teda Pána Ježiša.  Ostatné inokedy.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 21:03 14.08 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3422
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: Sylvi
3422
Príspevok sa načítava...

Ahoj Zahor, ďakujem ti za informácie. O tých sviatostiach v RKC som vedela, no o GKC nemám takmer žiadne informácie, lebo u nás v meste nikoho takého nepoznám, ale skúsim niečo nájsť na nete.


Chcem reagovať...
Pridané: 16:10 15.08 2010 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 25
Autor: nimai
3545
Príspevok sa načítava...

ahoj  Sylvi icon
si krásnejemnúčko 
citlivá

ľahúčko si vyfarbila,
ako nevyhnutné je
mať to z hora -dané..

a teraz ešte ako ?
to dosiahnúť..

vlastnú skúsenosť
mám len s
vlastnou metódou ..


Chcem reagovať...
Pridané: 21:40 21.08 2010 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 11
Autor: sunny
4146
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sylvi,
 
nedavno som spoznala jedneho chlapca, ktory je katolik a chce studovat katolicku teologiu.
 
Dozvedela som sa od neho, ze dokonca aj v katolickej teologii mas viacere moznosti:
 
1) mozu sa rozhodnut pre celibat ak maju na to povolanie z hora a chcu byt knazom ,

alebo

2) mozu sa stat diakonmi :
Diakoni sa MOZU ZENIT. 
Mozu vykonavat podobne veci ako knazi, tj. mozu rozdavat eucharistiu, mozu sobasit a este par veci mozu robit. Nemozu vsak vykonavat premenenie a neviem ci mozu spovedat, musim sa ho este raz opytat.

 
3) este su aj ine povolania v ramci RKC, ktore nesuvisia priamo so svätou omsou.


Chcem reagovať...
Pridané: 01:26 19.10 2010 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
l 1 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...