Téma:

Boh ako prísny vládca i milosrdný otec

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 r
Autor: sunny
3557

Ahojte,


kedysi mi jeden kolega v praci polozil jednu otazku: 
Preco sa Boh v Starom Zakone zjavuje ako prisny vladca a v Novom Zakone sa nam dava poznavat ako milosrdny Otec?


Tato otazka je dost velka a preto som si myslela, ze je dobre ju tuna rozobrat. 

Moj nazor je tento:

Ked Boh stvoril svet a prvych ludi, daroval im vsetko, az na ovocie stromu zivota.
Prvy ludia sa vsak dopustili velkeho hriechu:
Odtrhli a ochutnali jablko zo stromu zivota.

Co vsetko bolo skryte v tomto hriechu?
1) to,  ze sa dopustili tohto hriechu, bolo znakom toho, ze prestali doverovat Bohu a spochybnili Bozi dobry umysel s nimi.Uverili totiz diablovi, ktori ich presvedcil, ze im Boh len nechce dovolit, aby boli ako Boh sam. 
2) tym Boha  velmi urazili
3) najhorsia bola tuzba "byt ako Boh". Diabol sam bol zhodeny z tronu prave pre to, ze spysnel, zavidel Bohu a chcel byt viac ako Boh. Tym urazil Boziu zvrchovanost a autoritu.  Boziu lasku chcel vymenit za moc. V raji tuto istu cestu ponukol aj prvym ludom. 
4) dopustili sa kradeze ovocia (toto neviem naisto, len sa domnievam ze sa to tak da oznacit.)
5) stratili respekt pred Bohom.
6) vymenili Boziu lasku a starostlivost za obycajne jablko
7) boli neposlusni Boziemu Slovu, ktore ich malo chranit.
 ------------------------------------------------------------------------------ --------------------------------------------------------

Boh ich teda potrestal a vyhnal z raja. Mali sa na Zemi naucit posluchat a vazit si Boziu lasku.

Boh vychovaval ludstvo pocas svojej historie. 

Adam a Eva tvrdo zakusili, co to je Bozia moc a co je ludska bezmocnost a preto pochopili, ze to co Boh daval ludom v raji, bolo zadarmo z nekonecnej lasky, ktorou ohrdli.

V pribehu ich deti sa dozvedame o prvom hriechu vrazdy, ked Kain zavrazdil Abela. Dovodom vrazdy bolo to, ze Boh neprijal obetu Kaina, ale Abelovu prijal. V Novom Zakone sa dozvedame, ze Jezis uci: 
"Ale ak prinasas dar pred oltar, a zistis, ze tvoj brat ma nieco proti Tebe, nechaj svoj dar tak a chod sa najprv zmierit so svojim bratom."
Podla toho Kain nemal ciste srdce voci svojmu bratovi. Najpravdepodobnejsie ziarlil na neho, pretoze Abel bol pastierom oviec, co nie je fyzicky tazka praca a Kain pracoval velmi tvrdo v tazkej pode, pri palave. Kain neprijal svoj udel od Boha, ale sa buril vo svojom srdci. 

Boh vsak uz vtedy prejavuje velke milosrdenstvo, ked Kaina, ktory neskor zavrazdil svojho brata Abela, oznaci znakom a ponecha na zive. V dalsich castiach biblie Boh ziskava u svojho naroda velky respekt. Vyskusa Abrahama v jeho oddanosti, ked mu malom necha obetovat svojho milovaneho Syna, dava Mojzisovi svoj zakon, ktory je dost tvrdy  pre ludsku slabost charakterov oslabenu hriechom.

Zaroven ochranuje svoj narod, ktoremu dal zaslubenie. Dava mu prisne pravidla, ktore maju chranit pred chorobami a hriechom.

Boh je dost nekompromisny a ziskal si spät svoju autoritu a respekt.

--------------------------------------------------------------------------

Potom vsak prichadza na rad aj Jeho druha cas osobnosti a to Jeho laska  a milosrdenstvo. Aby ukazal, ako nas az miluje, obetuje svojho najmilsieho: Svojho jedineho Syna. Prave tak ako Ho mal obetovat Abraham, ale od Neho to neziadal dokoncit.

Jezis Kristus, Bozi Syn sa  narodil cloveku: Marii. Boh vzal na seba ludsku podobu a vzal na seba mnozstvo ludskych utrpeni. Ukazal svoju moc, ked vyhanal Duchov, ukazal svoje schopnosti, ked uzdravoval, ukazal svoje milosrdenstvo, ked odpustal hriechy...

A ukazal nam svoju nekonecnu lasku, ked nevahal za nas polozit svoj zivot, podstupit fyzicke a dusevne utrpenia, posmech, verejne ponizovanie, potupenie, nasilie na nom, nenavist voci Nemu a to uplne nevinne a este na to vsetko odpovedal: "Otce, odpust im, lebo nevedia, co cinia."

Jezis Kristus do bodky naplnil Boziu volu, dal sa pokrstit, naucil vsetko co potrebujeme vediet, podstupil svoj kalich utrpenia a polozil za nas z lasky svoj zivot.

Nazval nas priatelmi, pretoze nas miloval najviac na svete. 

Tymto sa naplnil Zakon a na svete sa zvestovala radostna zvest = Evanjelium lasky, milosrdenstva a pokoja skrze Jezisa Krista.
Tymto bol diabol navzdy porazeny. Chcem reagovať...
Pridané: 23:46 21.08 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3564, 3599
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
3564
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Týmto článkom si vyčerpala hádam všetko čo príde v prvej chvíli človeku na rozum k tejto téme. Snáď len dodám, že Boh aj keď nás trestá, tak len do takej miery, aby sme to mohli zniesť, a aby sme sa vrátili naspäť k nemu, aby nám bol On Otcom a my Jemu deťmi. On nás miluje, no niektorí ľudia Ho nepočúvali a teda ich musel potrestať. Najlepšie to vystihujú autori Biblie, ktorých viedol Duch Svätý v knihe Sudcov. Takže pop jej prečítaní a po prečítaní veršov z Tvojho článku, môžu ľudia znovu o čosi viac pochopiť aký úmysel má s nami Boh Otec Všemohúci. Ale ako vieme, úplne Ho pochopiť nemôžme, lebo na to nemáme.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 00:49 22.08 2010 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: zahor21
3594

Ahojte. V nedeľu večer sa zvyknem modliť túto modlitbu, ktorou ďakujem Bohu, že mi dal prežiť ďalší deň v mojom živote a to deň nie hocijaký, ale práve nedeľný. A trochu to aj nadväzuje na článok od sunny. 
Pre modlitbou si prečítam tieto verše Písma :   KOL 3,16-17 .
Ďakujeme Ti, Bože náš, že nenakladáš s nami ako by sme si zaslúťili. Ďakujeme Ti, že hoci si Stvoriteľ, Sudca a Kráľ si tiež Otec a svojim zablúdeným deťom neprestávaš ukazovať cestu späť do otcovského domu. Ďakujeme Ti, že nás neustále oslovuješ. I dnes si sa k nám prihováral v svojom chráme. V slove Písma nás vyučuješ z udalosti a skúsenosti iných, aby sme poznávali, že Tvoje slovo neplatilo len v minulosti, ale platí stále a neprestáva byť živé. V Tvojej nebeskej múdrodti je múdrosť aj pre nás tu na zemi. Povolávaš nás k životu v láske, odpustení a zmierení. Nie je v našich silách takto žiť a robiť životy skutočne múdrymi. Prosíme preto o  Tvioju pomoc, o Tvoje duchovné dary. Nimi nás uchop a zmocni. My si sami nemôžeme dať to, čo je skutočne dobré a pravé. Ty žehnaj našim životom. Skrze Ježiša Krista prosíme. Amen. 

Na dnečných službách Božích bola téma kázne "Dar reči".  Text písma, ktoré slúžilo za základ kázne je napísaný tu :  LUK 1,5-25 .
Pravdaže ja nedokážem a ani nemôžem zopakovať celú kázeň, ale pointa bola v tom.
Zachariáš neuveril anjelovi Gabrielovi, že jeho žena počne a porodí syna. Preto onemel až do dňa narodenia dieťaťa. Tu sa vynára otázka. Nie sme aj my nemí, keď máme hlásať Slovo Božie teda vlastne Ježiša Krista? Koľkí z nás čo si tu vymieňame názory, ale aj z tých, ktorí sú mimo nás začne reč o Láske o Pánovi Ježišovi Kristovi na verejnosti medzi cudzímí ľuďmi, i keď neviem či je to to správne pomenovanie "cudzí ľudia". Veď v Kristu Ježišovi sme všetci bratia a sestry.  Keď idem do mesta a nie je oproti mne zástup ľudí tek pri stretnutí dvovh troch pozdravím s prianím dobrého dňa. Niekto odzdraví, niekto pozerá čo po ňom chcem. Pri vstupe do evanjelického  chrámu Božieho pozdravím "Pochváleny buď Pán Ježiš Kristus", ľudia pozerajú čo vlastne chcem. Pri ďlšej debate vyjde najavo, že vraj to je katolícky pozdrav. No. Je to pozdrav aj kresťanský, ale aj katolícky. Vieme, že slovko katolícky, sa prekladá ako všeobecný. A pána Boha máme chváliť hymnami, žalmami, na citare, bubnami atď. 
A kazateľ dnešného slova Božieho sa pýta. Nie sme aj my nemí ako bol Zchariáš? Aspoň niektorí? Lebo niektorí tiež kresťania akoby sa hanbili za vieru v Pána Ježiša Krista ak ju treba prejaviť na verejnosti. Ale Pán Ježiš na to hovorí  LUK 1,32-33 . Teda robme to tak ako to chce Pán Ježiš.  4MOJ 6,24-27
Ešte som k tomu mal pridať : Málokto sa chce na verejnosti a tobôž už, keď je to cudzí  človek rozprávať o Pánovi Ježišovi. Dokonca som sa stretol aj s takými ľuďmi, že aj ten pozdrav im bol "proti srsti". Keď im poviem niečo o pomoci Pána Ježiša Krista alebo o nejakom texte z Biblie tak mi väčšinou odpovedia, že je to v poriadku, ale prečo im Pán Ježiš nepomáha. Ja odpovedám, že Pán Ježiš Kristus chce od nás silnú vieru v Neho a nepozná žiadne "ale" alebo "prečo".   MAT 17,20-21


Chcem reagovať...
Pridané: 21:29 22.08 2010 Nedeľa
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: Sayrayt
3599
Príspevok sa načítava...

Na otazku ze preco sa v starom zakone boh javi ako prisny a v novom ako dobry otec si odpovedam resp uvazujem ze novy zakon je povacsinou o kristovi a o jeho laske, zivote, cinoch a o prvotnej cirkvi... a stary zas o kraloch a prorokoch a tak... cize stary zakon ked pisali tak este nevedeli o tom aky je boh milujuci lebo este svojho syna len prisluboval, este to nebola skutocnost...


Chcem reagovať...
Pridané: 21:55 22.08 2010 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 41
Autor: dado
3648

myslim, ze najvhodnejsie je hladat odpoved na tuto otazku v prorockych knihach SZ, pretoze tam je pisany Bozi nazor a jeho "rec" k tomu obdobiu. Vypravne knihy (samuelove, kralovske, paralipomenom atd..) opisuju to obdobie z pohladu ludi, nie Boha... preto je fajn si vsimnut rozdiel v pohlade na vec v nich a v prorockych knihach... mozno potom clovek nadobudne takeho nazoru, ze ten Boh je stale rovnaky a skutocne nemenny icon a aj v SZ je to Boh lasky a milosti, ktoru ale ludia neprijimali. Potom je tiez vhodne sa zamysliet nad tym, z akeho pohladu a kym je pisany NZ a o com pojednava a coho reakciou vlastne je. A skutocne verim, ze mozeme vsetci dojst k zaveru, ze v oboch castiach Biblie je opisovany "rovnaky" Boh icon


Chcem reagovať...
Pridané: 00:01 25.08 2010 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3650
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 16
Autor: zahor21
3650
Príspevok sa načítava...

Ahoj dado. Pán Boh po stvorení sveta najprv dal každému to čo potrebuje, hlavne po vyvedení z Egypta. No ľudia ho nepočúvali a preto ich musel trestať Otcovskou láskou. Poslal svojho Syna Pána Ježiša Krista, aby každý kto v Nehio uverí mal večný život. Veď ako píše žalmista tu  Z 103,1-22 tak sa ku nám správa náš nebeský Otecko.
Dovolím si sem pripojiť modlitbu, ktorá je najvhodnejšia na nedeľný večer, ale keď sa ju človek modlí v duchu a pravde v hociktorý deň, a Duch Svätý prednáša Bohu Otcovi naše vzdychy, keďže nie je v našich silách sa modliť dôstojne k Bohu Otcovi, je možné sa ju modliť v hociktorú dobu :

KOL 3,16-17 .

Ďakujeme Ti Bože náš, že nenakladáš s nami, ako by sme si zaslúžili. Ďakujeme Ti, že hoci si Stvoriteľ, Sudca a Kráľ, si tiež Otec a svojim zablúdeným deťom neprestávaš ukazovať cestu späť do otcovského domu. Ďakujeme Ti, že nás neustále oslovuješ. I dne si sa k nám prihováral vo svojom chráme. V slove Písma nás uisťuješ  z udalosti a skúsenosti iných, aby sme poznali, že Tvoje Slovo neplatilo len v minulosti, ale platí stále a neprestáva byť živé. V Tvojej nebeskej múdrosti je múdrosť aj pre nás tu na zemi. Povolávaš nás k životu v láske, odpustení a zmierení. Nie je v našich silách takto žiť a robiť životy skutočne múdrymi.  Prosíme preto o Tvoju pomoc, o Tvoje duchovné dary. Nimi nás uchop a zmocni. My si sami nemôžeme dať to, čo je skutočne dobré a pravé. Ty žehnaj našim životom. Skrze Ježiša Krista prosíme. Amen.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 09:58 25.08 2010 Streda
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: Sayrayt
3970

Caute, napadla ma jedna otazka s tymto problemom ze Boh je v starom zakone vyjaveny ako kruty a dost nad tym rozmyslam.
1SAM 15,2-30 sa docitam o tom ako Boh skrz Samuela poslal Izrael na cele so Saulom aby vyvrazdili do posledneho narod amalekitov a uvrhli na nich kliatbu, preto lebo kedysi tento narod branil Izraelu vyjst z Egypta. Po tom co ich hebrejci znicili, tak si nenechali vsetko uplne ale istu cast dobytka a oviec si nechali aby ich namiesto zbytocneho zabitia radsej obetovali Hospodinovi. A Boh to bral ako neposluchnutie prikazu. 
Takze to vyznieva ako pomsta na narode, ktory zabranoval vyvolenemu narodu Izraelskemu, skrze ktoreho Boh priniesol spasitela. Viem, ze Boh je milosrdny ale aj spravodlivy. Z knihy Jozueho viem ze  amalekiti boli pohansky narod, ktory vlastne deti obetuvava, co je zvratenost najvacsia. Ale snad nema Boh v laske aj toho posledneho najvacsieho hriesnika? Narazam tym napriklad na deti z toho kmena ktore v podstate trpeli za to ze sa narodili do amalekitovskeho naroda a boli vyvrazdeni za to ze ich rodicia boli zatvrdnuti a hresili.
Dalsia vec ano, Boh ma pravo zivot brat lebo ho aj dava...  ale preco potom nezabija dnes napriklad satanistov, ktori su takisto zatvrdnuti a Bohu sa vysmievaju priamo do tvare?


Chcem reagovať...
Pridané: 21:00 16.09 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3971, 3972
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 41
Autor: zahor21
3971
Príspevok sa načítava...

Ahoj. Sayrayt. V krátkosti o tom Ti môžem  napísať akurát toto. Aby sa Izraelský národ nestal bezbožným, preto Boh vyhladil všetky národy, ktoré bývali v zasľúbenej zemi. Keď budeš čítač ďalej Samuelové a ďalšie knihy v poradí, v Starom zákone uvidíš ako dlho trvala ich poslušnosť  Boha. Kvôli ich neposlušnosti Boh potom nechal zbytky pohanských národov žiť medzi Izraelitmi.  Preto Boh nebol krutý, ale tým chcel dosiahnuť to, aby sa Izraeliti od neho neodlúčili. A k tomu prečo Boh nezabíja Satanistov. Prosím Ťa. Nesnaž sa pochopiť alebo dokonca ovplyvniť Božiu vôľu. Pán Boh všetko robí tak, aby to bolo pred nás ľudí najlepšie. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 13:20 17.09 2010 Piatok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: sunny
3972
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sayrayt,
 
nemam po ruke moju knizku Biblie, ale Ty si mozno mozes vyhladat tu pasaz, ktoru Ti chcem spomenut.
 
Jezis vysvetlil, preco Boh nezabija satanistov. Spomina nam to v podobenstve o kukoli a  psenici. Vravi, ze az ked dozrie uroda, a nastane zatva, az potom oddeli psenicu od kukola a kukol spali.
 
A preco to tak robi?
Vysvetluje to v inom podobenstve o neurodnom figovniku.
Jezis vravi, 'nechajme este, pockajme aspon rok. Pokopem ho, pohnojim, mozno este prinesie urodu. Ak nie, az potom ho vytnem.'  
 
Viem si predstavit,  ze aj medzi satanistami ma Boh vyvolenych, ktorych chce obratit. Boh im dava sancu.  Mohol by ich aj vsetkych pozabijat, ale to by pre nich znamenalo vecne zatratenie. Mozno im vsak da pocitit nejakou zivotnou katastrofou, ake to je, ked je cloveku nespravodlivo ublizene. ('pokope' ) A potom ho to mozno pohne, ked sa to iste bude diat niekomu, na kom takemu cloveku zalezi. To by bol prvy prejav sucitu a lasky. A potom este zapracuje mozno Pan Boh pomocou lasky bliznych voci tomu cloveku ('pohnoji' ) a zalezi na tom, ci ten niekto Boziu lasku prijme alebo odmietne... 'A mozno predsa zarodi figovnik...' "A komu sa mnoho odpustilo, ten velmi miluje."
 
Co sa tyka tych deti, co sa narodili do amalektivoskeho naroda a boli vyvrazdeni, tak tie deti nevieme, ci si ich Boh nezobral k sebe do neba... Nevieme, ake ma s nimi Boh plany. Pretoze my poznavame len ciastocne...
To, ze Boh dal vyvrazdit ten narod, malo mozno historicky dosledok pre izraelsky narod. Mozno to bola cesta, ktorou Boh zabranil tomu, aby sa Izraeliti tiez nezvratili  a zaroven dal Boh najavo svojmu ludu, aka dolezita je poslusnost.
Ak je to tak, ze aj neveriaci su sudeni podla ich skutkov  podla zakona v ich srdci RIM 2,13-16 , tak sa tomu narodu neprihodila nijaka krivda. Pretoze dobri su v nebi a zli, tam kam sa dopracovali svojou zlomyselnostou.
 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 14:27 17.09 2010 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3974
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
3974
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Som rád, že si aj Ty napísala odpoveď Syraytovi a zo svojho uhlu pohľadu. V podstate je Tvoj názor totožný s mojim. Vieme, že Pán Boh má plán so všetkými ľuďmi, aby ich doviedol do svojho kráľovstva, tak my by sme mali hlásať evanjelium Pána Ježiša Krista všetkým ľuďom, teda "sadiť a okopávať", ale Pán Boh svojim požehnaním dáva všetkému vzrast.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 18:02 17.09 2010 Piatok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: Dedika
3998

Neviem, ci to tu uz bolo rozoberané ak ano tak ma prosim nasmerujte. Chcela by som vediet vás nazor napriklad na tuto tému
http://www.youtube.com/watch?v=TIakvoPZAXw&feature=related
Viem, mozno islo o dobu o nieco v com nemám vobec prehlad, ale predsa...


Chcem reagovať...
Pridané: 17:51 25.09 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4006
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 107
Autor:
4006
Príspevok sa načítava...

V tom videu je otroctvo z nedavnej doby, predsa len ked chceme pouzivat vyroky z Biblie je vhodne vychadzat z toho, ake bolo otroctvo vtedy.
Jedna vec je ako to bolo a druha, ako by to bolo, keby ludia pocuvali na Bozi hlas. Staci sa pozriet na izraelsky narod, ako stale robili proti Bozej voli. Slobodna vola nam ostala, zial za svoje rozhodnutia si nesieme aj dosledky. 
Tak ake bolo to otroctvo:
- Otrok - hebr. "ebed" sa da prelozit ako sluzobnik
- Kral (i v Izraeli) pokladal vsetkych svojich poddanych za otrokov (Vsimnite si ako sa ku kralovi dopracovali 1KRAL 8,5-9 ),
 i kralovi ministri a pobocnici mali titul "ebed" 
- Doba sluzby pre izraelskeho otroka bola mojzisovymi zakonmi obmedzena, az na pripad, ked otrok nechcel odist  5MOJ 15,12-12 5MOJ 15,16-18 (Bol rozdiel v tom ci to bol otrok z izrael. ludu alebo nie)
- S otrokmi sa nesmelo zachadzat hrubo a to ani s neizraelskymi otrokmi (ak mu pan vyrazil oko alebo zub musel ho prepustit)  3MOJ 25,39-43 2MOJ 21,26-27
- Pod trestom smrti nebolo dovolene kradnut ludi za otrokov a predavat ich  2MOJ 21,16-16
- Otrok sa mohol stat starsim v dome a dokonca zdedit panov majetok, alebo mohol byt pridany do rodiny 1MOJ 24,2-2 1MOJ 15,2-2 1PAR 2,34-35
- Nezidovsky otroci sa mohli stat clenmi naboz. pospolitosti ako ostatni Izraelci 
- V NZ Pavel pise Pavol:  1KOR 12,13-13 GAL 3,28-28 KOL 3,11-11
- V cirkvi veriacich v JK nemal rozdiel pana a otroka ziadny vyznam, otroci mali pristup ku vsetkym funkciam, mnoho z nich bolo najstarsimi biskupmi
- I Pavol sa povazoval za otroka, ale Bozieho, hebr. a grec. slovo otrok je prekladane ako sluzobnik, sluha (ako napr. KOL 4,7-7

 Ani to "biblicke" ani to nedavne otroctvo nebolo dobre. Boli sme stvoreni inak  JOB 31,13-15 . Boh je nas jediny pan 1TIM 6,15-15 .

Chcem reagovať...
Pridané: 10:24 27.09 2010 Pondelok
******
img
icon Neregistrovaný
l 1 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...