Téma:

Chlieb a vino = Telo a Krv Pana?

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 4 r
Autor: sarah
316

Jedna sa o tieto verse 1KOR 11,27-29 . Budem velmi rada ak sem napisete svoje nazory, ale aj niecim podlozene, najlepsie Bibliou icon


Chcem reagovať...
Pridané: 20:53 13.01 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 318, 319, 320
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Janko
318
Príspevok sa načítava...

sarah odpoviem ti

JN 6,51
JN 6,58
JN 6,47
JN 6,49
JN 6,63 MAR 7,19
Cize sa nejedna o chlieb fyzicky, taky ako jedli otcovia a pomreli, ale duchovny - slovo Boha.
Ak nerozumies, skus historiu... V Egypte(babylon) sa stalo národnou tradíciou náboženstvo Semiramis (známou ako Kráľovná nebies) a Nimroda(boh slnka-Baál-Moloch-Lucifer). Babylonské božstvá tam dostali egyptské mená. Egyptskí kňazi praktizovali v chrámoch transsubstanciáciu - premenu chleba v telo (víno vynechali). Prehlasovali, že majú magickú silu a moc, ktorá im umožňuje premeniť veľkého boha slnka Ozirisa do oplátky. Počas náboženského obradu potom jedli veriaci Egypťania svojho boha v oplátke, aby občerstvovali svoje duše.
tym som chcel povedat, ze mozes skonzumovat aj x tisic transsubstanciovanych jezisov(bezne zidovske meno tych cias) ale aj samotny papez ti povie ziskavas max ocistec. Mne vsak Boh dava istotu. 1JAN 5,13


Chcem reagovať...
Pridané: 22:53 13.01 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Janko
319
Príspevok sa načítava...

ak si nenarazala na hostiu, tak je to uvedene na margo ustanovenia, ktore dal Jezis pri poslednej veceri, aby sa veriaci schadzali rovnako a spolu jedli na Jeho pamiatku a pripominali si vykupenie a platbu ktorou platil Jezis za veriacich. No pred tym nez jedia, nech sami seba posudia, ci su hodny sediet pri stole, ci ich neusvedcuje svedomie nejakym hriechom z ktoreho nespravili pokanie = odvratenie, nielen olutovanie samotneho hriechu... lebo ak by jedli a pili uvedomujuc si svoj hriech, jedia a piju na svoju zahubu


Chcem reagovať...
Pridané: 22:59 13.01 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: gx112
320
Príspevok sa načítava...

Význam Večere Pánovej.
Večera Pánova nahrádza starozmluvný sviatok Veľkej noci. Zmysel Veľkej noci sa naplnil, keď Kristus, veľkonočný Baránok, obetoval svoj život. Túto náhradu – veľkú slávnosť duchovného Izraela novej zmluvy – ustanovil pred svojou smrťou sám Kristus. Korene veľkej časti symboliky Večere Pánovej siahajú teda späť do slávenia Veľkej noci.
a) Chlieb a vínny plod.
Ježiš použil viaceré metafory na vystihnutie rôznych právd, týkajúcich sa jeho samého. Povedal: „Ja som dvere“, „Ja som cesta“, „Ja som pravý vinič“ a „Ja som chlieb života“. (Ján 10,7; 14,6; 15,1; 6,35) Niktorý z týchto výrazov nemôžeme brať doslovne, pretože Kristus nie je prítomný v každých dverách, v každej ceste, v každom viniči. Ide predsa o ilustráciu hlbších právd.
Keď Ježiš zázračne nasýtil päťtisíc ľudí, zjavil aj hlbší význam svojho tela a krvi. Ako „pravý chlieb“ povedal: „Nie Mojžiš vám dal chlieb z neba, ale môj Otec vám dáva pravý chlieb z neba, lebo Boží chlieb je ten, ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život. Povedali mu: Pane, vždy nám dávaj taký chlieb. Ježiš im povedal: Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“ (Ján 6,32-35) ponúkol svoje telo a krv, aby uspokojil hlad a smäd našich najhlbších potrieb a túžob. (Ján 6,50-54)
Veľkonočný chlieb, ktorý Ježiš jedol, bol chlieb nekvasený. A ani plod viniča nebol kvasený. Kvas, pôsobením ktorého sa cesto kyprí, pokladajú Židia za symbol hriechu. (1 Kor 5,7.8) Kvas teda nemohol byť vhodným symbolom „bezúhonného a nepoškvrneného Baránka“. (1 Pet 1,19) Len nekvasený alebo nekysnutý chlieb mohol predstavovať Kristovo bezhriešne telo. Podobne len neskazený plod viniča – nekvasené víno – náležite symbolizuje nepoškvrnenú dokonalosť Spasiteľovej očisťujúcej krvi.
b) Jedenie a pitie.
„Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň.“ (Ján 6,53.54)
Jesť Kristovo telo a piť jeho krv znamená prijímať Božie slovo, ktoré veriacim umožňuje spojenie s nebom a uspôsobuje ich pre duchovný život. Kristus hovorí: „Slová, ktoré som vám povedal, sú duch a život.“ (Ján 6,63) „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“ (Mat 4,4)
Veriaci sa sýtia Kristom, Chlebom života vtedy, keď prijímajú Slovo života – Písmo. V tomto Slove dostávajú Kristovu životodarnú moc. Pri Večeri Pánovej máme tiež účasť na prijímaní Krista, pretože prostredníctvom Ducha Svätého prijímame jeho Slovo. Preto sa pri každom slávení Večere Pánovej káže Božie slovo.
Keďže si vierou privlastňujeme požehnanie Kristovej zmierujúcej obete, Večera Pánova znamená oveľa viac než nejaké spomienkové jedlo. Účasť na tomto obrade znamená životnú vzpruhu Kristovou záchovnou mocou, ktorá nás napĺňa životom a radosťou. Stručne povedané, táto symbolika ukazuje, že „v duchovnom živote sme od Krista závislí tak, ako v telesnom živote závisíme od jedla a pitia“.
Pri prijímaní Večere Pánovej „dobrorečíme“ za kalich. (1 Kor 10,16) To znamená, že tak ako Kristus „vzdával vďaku“ za kalich, (Mat 26,27) aj my vyjadrujeme vďačnosť za Ježišovu krv.


Chcem reagovať...
Pridané: 12:02 14.01 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 22
Autor: Bohumil
321

Súhlasim s Jankovým príspevkom, len dodávam, že sám ap.Pavel vysvetluje ako to chápe už v predchádzajúcej kapitole (1Kor.10,16-17) a od 21. verša vysvetluje ako chápe piť kalich Pánov nehodne.
K tomu doslovnemu chápaniu textu nenachádzame v Biblii žiadnu podporu, práve naopak Biblia jasne udáva iný smer (smer metafór :dvere,cesta,vinič,chlieb ... Jan 10,7;14,6;15,1;6,35)


Chcem reagovať...
Pridané: 12:27 14.01 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1000
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 14
Autor: sarah
322

http://www.magnificat.sk/htm02/zjav_020lanciano.htm
A toto ako vysvetlite? Je to od diabla? ak ano, preco to robi, co tym sleduje?


Chcem reagovať...
Pridané: 21:17 14.01 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 323, 336, 4395
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Janko
323
Príspevok sa načítava...

Ano su to realne veci, ktore sa daju vidiet na vlastne oci, ale slovo Božie ťa vystríha

MAT 24,24
MAT 24,4
2JAN 1,9
MAT 15,9


Chcem reagovať...
Pridané: 23:41 14.01 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 353
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Maco
324

Božie učenie je ale k dispozícii každému, je tu na to aby sme nezblúdili a vedeli ako byt v blízkosti skutočného Boha nášho Pána, je iba na nás, či ho prijmeme s rozumom, srdcom a dušou. Odpoveď na tvoju otázku môžeš nájsť okrem iného aj v týchto veršoch MAT 7,13-15


Chcem reagovať...
Pridané: 10:29 15.01 2009 Štvrtok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: Bohumil
325

Nezameral by som sa na odpoveď, či je to od Boha či od diabla, ale skôr na to ako na danú otázku odpovedá Biblia.
Spomenuté "zázraky" sa týkali takmer vždy utvrdenia niekoho vo viere v opodstatnenie eucharistie. Ježiš Kristus sa väčšinou snažil utvrdzovať vieru ľudí prostredníctvom "napísané je", "či ste nečítali", "čo čítate v Písmach" ... Sám sa proti najväčším pokušeniam satana bránil slovami "napísané je" (Mat.4,4.7.10) Túžba a snaha ľudí po zázrakoch ho skôr zarmucovali JN 4,48 Ani slávenie eucharistie, ako ďalšie prinášanie obete PJK nemá v Písme opodstatnenie ( ZID 9,28 ZID 10,10-15
Kristus v nás prebýva prostredníctvom DS, skrze vieru EF 3,17 ,skrze svoje slovo KOL 3,16 a nikde nenachádzame v Písme že skrze obeť eucharistie. Ak je eucharistia (Večera Pánova) vnímaná tak ako to Kristus daroval, prijímaná vierou na Jeho pamiatku, tak vždy nahrádza slávenie starozákonnej Veľkej noci , sprítomňujúc jedinečné vyslobodenie veriaceho z moci hriechu a večnéj záhuby, ako i množstvo iných požehnaní spojených s prítomnosťou Ducha sv.


Chcem reagovať...
Pridané: 11:17 15.01 2009 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 341
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 14
Autor: Martin
327

Na vsetko sa musime pozerat vo svetle Bozieho slova. Zazraky sa casto deju. Z danych horeuvedenych textov sme dospeli k tomu, ze Jezis ponima tento ukon v duchovnom zmysle. Nemozeme brat z biblie verse vytrhnute z kontextu. Pokial by sme si precitali len knihu kazatel, povedali by sme si, ze vsetko je marnost a mohli by sme ist rovno skocit z mostu. Pokial by sme si precitali len polovicu knihy Jobovej povedali by sme si, ze Boh vzdy dovoli satanovi, aby robil kazdemu to co aj Jobovi. Ked vsak zoberieme celu Bibliu zistime, ze je vsetko inak. Tak to je aj v tomto pripade, nemozme vyberat len urcite verse, ako to bolo v texte ktory si uviedla.
Satan ma vecsiu moc ako si mozeme mysliet. Priklad mozeme vidiet hned v raji. Satan si pouzil najchytrejsie zviera v raji, aby skrze neho prehovoril. Nie je to zazrak? Zviera prehovara k cloveku! 1 Moj. 3,1. Po tomto zacinaju polopravdy – istotne nezomriete; vase oci sa otvoria budete vediet co je dobre a co zle. Mal pravdu, nezomreli hned ako ochutnali. A mal pravdu aj v tom, ze poznali co je dobre a co zle. Avsak to podstatne ostalo zamlcane...
Aj v texte ktory si poslala sa stal zazrak a po nom nasleduju polopravdy. Objavuju sa tam len texty: Ak nebudete jesť moje Telo a piť moju Krv... Kto je moje Telo a pije moju Krv...
Ale nikdy nie vsetky texty, ktore o tomto hovoria. Zazrak a po nom texty, ktore hovoria neuplne. Vysledok je potom taky, ktory sa rozchadza s Bibliou. Je to ok?


Chcem reagovať...
Pridané: 20:50 15.01 2009 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 332
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Janko
332
Príspevok sa načítava...

Niet veľmi čo dodať absolutny suhlas s Martinom.. len taká otázka: Koho je potom to Telo a koho je potom ta Krv? Nech si odpovie každý sam.. Mne Božie slovo jasne vraví že Ježišova nie je. ZID 9,28 a snaď ešte za zmienku stojí, že satan z pohladu Božieho a diabol z našeho ma skutočne obrovsku moc a preto je označovaný aj ako Drak ZJ 12,9 a pre lepšiu predstavu jeho sily mocný opis toho draka je tu JOB 41,1-26 ..je kráľom nad všetkými šelmami. Nikto nie je taký smelý, ani len aby ho zobudil... Ale naštastie máme proroctvo IZ 27,1 Moria sú totižto národy ZJ 17,15 a máme silného Pána ktorý vo svojom čase o ktorom nevie nik príde. IZ 25,9


Chcem reagovať...
Pridané: 18:06 16.01 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 7185
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Zuzianka
336
Príspevok sa načítava...

videla som to na vlastne oči.
podla mna je to od Boha..lebo...skúste tak trosicku zauvažovať...diabol vie sice robit aj dobre veci ale len ak vie ze nakoniec to skonci zle..ked ma nejake postranne umysly.
a tymto by nic takeho nedosiahol pretoze tento zazrak vlastne len usvedcil ludi v ich viere.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:27 16.01 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 338, 339
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 23
Autor: Maco
338
Príspevok sa načítava...

Iste ze sa nad tym trochu zamyslime icon no a ludi to skutocne moze viac usvedcit k viere, ale otazkou zostava k viere coho ? Skusme reflektovat 2MOJ 20,4-5


Chcem reagovať...
Pridané: 23:03 16.01 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 347
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: Janko
339
Príspevok sa načítava...

*”videla som to na vlastne oči.
podla mna je to od Boha..”
1MOJ 3,6

*”lebo…skúste tak trosicku zauvažovať…diabol vie sice robit aj dobre veci ale len ak vie ze nakoniec to skonci zle..ked ma nejake postranne umysly.”

Tak som zauvažoval a hmm hmm… a po tento moment, musím uznať Plny suhlas.

*”a tymto by nic takeho nedosiahol”

Nesuhlas. To tvrdíš len preto, lebo nevidíš plnosť jeho plánu, nevidíš výsledok, ktorý tým dosahuje…

*”pretoze tento zazrak vlastne len usvedcil ludi v ich viere.”

čiastočný suhlas kôli otázke v akej to viere by ich len usvedcil=utvrdil ? Viere v náboženstvo?
JAK 2,19

Ak existuje Božia vôla (a to teda tvrdím, že existuje), tzn. jedna jedina objektivna pravda zapisaná v Božom slove = Biblii,
tak potom všetky náboženstvá sveta(včetne kresťanských) sú v rozpore s Bibliou a ľudia v nich, sa mínajú ciela = majú hriech.
RIM 6,23

Pri dalšom verši netreba zabúdať na to kedy to bolo písané a neorientovať sa len smerom od tejto chvíle do budúcna, ale od momentu zjavenia tejto Božej pravdy a následného zapísania..
MAR 13,12

Na záver
JUDA 1,3
Tak teda ak je niečo raz ta dané svätým(tzn. v minulosti celé dané a teda dokonalé bez potreby doplnania od Boha božím prorokom a apoštolom), tak každé slovo k tomu neskôr pridané je už pobiblické a teda musí byť aj nebiblické…

Lebo ak niečo nie je v súlade s Božou vôlou, tak nás pred tým písmo varuje
KOL 2,8
2TIM 3,14


Chcem reagovať...
Pridané: 23:36 16.01 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 346
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Janko
341
Príspevok sa načítava...

Veru veru, ale ako vidím este sa musím vela ucit, lebo priznavam k napisaniu trefne vystizne.. Uplny Súhlas Bohumil


Chcem reagovať...
Pridané: 23:48 16.01 2009 Piatok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Zuzianka
346
Príspevok sa načítava...

vidis napriklad toto som nedomyslela ze vlastne ani ja nevidim cely plan ...ja vidim len tu trosku, ktoru sa zjavila mne.
...ale v podstate krestan ktory veri ze hostia=Bozie telo nepotrebuje tento druh zazrakov.
toto je zrejme pre tych ktori pochybuju.


Chcem reagovať...
Pridané: 10:55 17.01 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 7186
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 23
Autor: Zuzianka
347
Príspevok sa načítava...

nuj mozme to zviest k modlam a podobnym sprostostiam.


Chcem reagovať...
Pridané: 10:55 17.01 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 23
Autor: sarah
353
Príspevok sa načítava...

Ale ako mam vediet ze toto je podvod? ze je to od zleho? ze tym ma chce len diabol zmiast? Kazdy tvrdi neico ine, kazdy si Bibliu vyklada podla seba ako sa mu to hodi..
Katolici by na mna pozerali ako na kacira, keby poviem, ze je to z pohanstva a isto by mi nasli x versom na podporu toho, ze nie je, a ze v hostii je skutocne pritomny Kristus.
Protestanti by ale tieto verse vyvratili a vysvetlili by mi ich inak..
kedysi by ma ani nenapadlo ze najst pravdu je take komplikovane icon


Chcem reagovať...
Pridané: 14:17 17.01 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 355
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Janko
355
Príspevok sa načítava...

Dam ti jednu radu: Nehladaj pravdu u katolikov, ani u protestantov, ale u Boha. Všetko zatvor Bibliu otvor. Modlidba, pokora, prosba, otvorene srdce a citaj a citaj.... kym neziskas pevnu skalu pod nohamy, taku ze ani diabol z tebou nepohne.. lebo inak mozes ostat v tej večšej skupine ľudí o ktorej hovori Ježíš MAT 7,21-24


Chcem reagovať...
Pridané: 14:47 17.01 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 356
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Janko
356
Príspevok sa načítava...

zabudol som to podložiť Biblicky MAT 7,24-25 ten lejak, rieky, vetry.. to je metafora pre naboženstvá, názory, filozofie.. kludne si tie slova zamen a precitaj znova. dany vers.


Chcem reagovať...
Pridané: 14:50 17.01 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
l 1 2 3 4 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...