Téma:

Podobenstvo o správcovi

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 r
Autor: mikuloo
1565

V LUK 16,1-12 pán chváli správcu, ale nie je mi jasné za čo, keď správca ukrátil svojho pána o peniaze, ktoré mu ostatný dlhovali.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:29 25.06 2009 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1581
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 9
Autor: Jaro N
1570

toto je aj pre mňa trochu ťažké podobenstvo, mám aj ako také vysvetlenie, ale nie som ním celkom spokojný


Chcem reagovať...
Pridané: 07:30 26.06 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1582
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 175
Autor: gx112
1581
Príspevok sa načítava...

Tak aj pre ostatných trochu o tom príbehu...
Pán Ježiš povedal: Bol jeden bohatý človek a ten mal správcu ktorého obvinili, že zle hospodári s jeho majtekom(Luk16,1) Bohatý človek zveril všetok svoj majetok do rúk správcu. Správca bol však nepoctivý a pán sa presvedčil, že ho sústavne okrádal. Rozhodol sa, že správcu už daľej neponechá vo svojich službách a preto ho požiadal aby mu predložil účty.(Luk 16,2)Ked sa správca dozvedel že bude prepustený mal na výber tri možnosti. Buď bude musieť pracovať alebo žobrať alebo hladovať. A povedal si: Už viem čo spravím aby ma niekde prijali do domu, až budem zbavený správcovstva. Zavolal si dlžníkov svojho pána jedneho po druhom. Koľko si dĺžny môjmu pánu?A on odpovdal: 100batov oleja.A on mu povedal vezmi svoj zápis a sadni, rýchle napíš 50. Potom povedal ďaľšiemu: Ty koľko dlhuješ? A on povedal: 100 korcov pšenice. A povedal mu: Vezmi svoj zápis a napíš 80.(Luk16,3-7)
Nepoctivý správca zatiahol do svojej nepodstivosti daľších. Podviedol svojho pána v prospech dĺžnikoch. Ked prijali tuto výhodu, zaviazali sa, že ho príjmu ako priateľa pod svoju strechu.
Pán pochválil nepodctivého správcu, že jednal prezieravo.(Luk 16,8) Bohatý človek odcenil prezieravosť správcu, ktorý ho podviedol. To však neznamená, že by ho pochválil Boh. Ani Kristus nepochválil správcu. Použil však túto všeobecnú známu príhodu, aby vyjadril poučenie, ktoré chcel dať."I nespravodlivý mamonár si môže získať priateľov; až majetok pomynie, budete prijatý do večných príbytkov" (Luk16,9)


Chcem reagovať...
Pridané: 20:09 26.06 2009 Piatok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 22
Autor: gx112
1582
Príspevok sa načítava...

Správca v podobenstve pôvodne nerobil žiadne opatrenia pre budúcnosť. Zverený majetok, ktorý mal použit pre dobro druhých užíval pre seba. Myslel len na prítomnosť. Ked mal stratiť svoje postavenie, zistil, že mu vlastne nic nepatrí. Ešte stále spravoval majetok svojho pána, a preto sa rozhodol, že ho použie, aby si zabezpečil budúcnosť. Preto vytvoril nový plán.
Nezačal zhoromaždovať pre seba, ale začal rozdávať druhým. Len tak mohol získať priateľov, ktorí ho príjmu, až bude prepustený zo služby. V podobnej situácií sa nachádzali i farizeovia. Čoskoro mali stratiť svoje postavenie. Pán Ježiš im dal šancu aby sa postarali o buducnosť. Keby sa snažili preukazovať druhým dobro, získali by tým sami. Mohli sa zaistiť pre budúcnosť len tým, že by začali rozdávať Božie dary. Medzi publikánmi sa vyskytoval práve takýto prípad, aký uvádza podobenstvo. Publikani poznali svoje vlastné jednanie. Rozprávanie upútalo ich pozornosť a z popisu svojho nepoctivého jednania mnohí z nich pochopili duchovné ponaučenie. Keď Kristus dorozprával podobenstvo povedal: Lebo synovia tohoto sveta sú opatrnejší nad synov svetla ...Luk16,8 To znamená že prezrievavý ľudia tohoto sveta prejavujú viacej múdrosti a horlivosti v praci pre seba, než Božie deti v sluzbe, ktoru konaju pre Boha. Tak to bolo v dobe Ježiša Krista a tak je tomu i dnes.
Ponaučenie vložené do tohoto podobenstva je určene pre každého. Každy sa bude zodpovedat, ako nakladal s milosťou kt. mu dal Kristus.
Boh bude od každého požadovať, aby zverené dary zase vratil. V deň konečného súdu nebudú mať poklady, ktoré človek nazhomaždil žiadnu cenu, nezostane mu nič.
Nepoctivý správca mal zverený majetok použiť k dobročinným účelom.Hospodaril však k svojmu prospechu.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:17 26.06 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1586
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 22
Autor: alter
1586
Príspevok sa načítava...

To je zaujimava dedukcia, nieco na tom bude. Este by som rad vedel ako mame brat toho pana. Pravdepodobne bol uzernik na com zbohatol na ukor svojich dlznikov. Je teda zle ked sa taky clovek podvedie ako to spravil jeho spravca? Ak sa jedna o vseobecne blaho samzorejme.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:22 26.06 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1590
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: Janko
1590
Príspevok sa načítava...

To nie je dedukcia... gx112 napísal kvalitný výklad v pravde k spomínanému textu. Dedukcia je najväčšia chyba akej sa môže čitateľ dopustiť, pretože pri nej hrozia EXTERNE myšlienky a názory ktoré s písmom nesúvisia. To sa deje veľmi často a preto existuje toľko náboženstiev a siekt.... Dobrý príklad si aj sám uviedol. Citujem: "Pravdepodobne bol uzernik" Toto je tvoja EXTERNA myslienka, ktorá sa v texte nenachádza. Horšie na tom je to že skrze takúto myšlienku úplne odbočuješ od písma a staviaš ako na piesku. Vieš nie každý bohatý LUK 16,1 človek musí byť hneď aj úžerník a podvodník (viď Šalamún! Ten bol zrejme bohatší ako Bill Gates!) Podobenstvo nerieši či bol bohatý človek úžerník a z toho vyplíva že otázka akú si položil je úplne BEZPREDMETNÁ! Ale už keď si ju položil, neskúsiš na ňu aj sám odpovedať?!


Chcem reagovať...
Pridané: 16:41 27.06 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1592
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: alter
1592
Príspevok sa načítava...

Je tam pisane ze poziciaval a mal na sumarizaciu jeho dlhov vytovreny pracovny post z toho vyplyva ze asi uzernik bol, najma ked si predstavime aka to bola doba kedy taketo praktiky boli bezne. Tiez si nemyslim ze zamyslenie sa nad kontextom celeho pribehu je chybou, ze dedukcia je zla a ze clovek by mal mysliet iba "inside the box".

Salamun uzernik nebol ale zase mal 300 manzeliek + nejake prostitutky, kazdy ma nejake muchy.


Chcem reagovať...
Pridané: 17:11 27.06 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1593, 1594
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: mick
1593
Príspevok sa načítava...

Šalamún mal 700 manželienk a 300 konkubín... (šťastný tu muž, či? icon )


Chcem reagovať...
Pridané: 18:59 27.06 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 116
Autor: Janko
1594
Príspevok sa načítava...

To že má niekto správcu majetku o ňom nevypovedá či je poctivý, alebo nepoctivý ani z toho nijako nevyplíva že by mal byť úžerník. Aj poctivý ľudia majú správcou majetku... ale súhlasím, že keď si niečo predstavíme tak to písmom vyložíme... čiže naše myšlienky externé podložíme písmom... vtedy už nehovorí Boh, ale my sami.
Nikde netvrdím že je nesprávne zamýšľať sa nad kontextom celého príbehu, to chybou nie je. Chybou však je vkladať do Písma tvrdenia, ktoré tam vôbec nie sú...

2JAN 1,9

áno, všetci máme nejaké muchy, lebo všetci sme hriešnici avšak hriešnici deliaci sa na dve skupiny:

1. hriešnikov ospravedlnených v očiach Božích, čiže vyhlásených za spravodlivých
2. hriešnikov odsúdených za vlastné prehrešenia... JN 3,18

Rimanom 5:16 Lebo odsudzujúci výrok z jedného prehrešenia na odsúdenie, ale dar milosti z mnohých prehrešení na ospravedlňujúci výrok.


Chcem reagovať...
Pridané: 19:21 27.06 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Jaro N
1595

Myslím, že Šalamún sa o svojom "šťastí" vyjadril zrozumitelne aj sám:

8 Nashromaždil som si aj striebra a zlata a vlastníctva kráľov a krajín; zaopatril som si spevákov a speváčky a iné rozkoše synov človeka, ženu i ženy.
9 A bol som veľký a vše väčší, nad všetkých, ktorí boli predo mnou v Jeruzaleme, a tomu mi stála i moja múdrosť po ruke.
10 A všetko, čo si len zažiadaly moje oči, ničoho som im neodoprel; nezdržal som svojho srdca od nijakej radosti, lebo moje srdce sa radovalo zo všetkej mojej práce, a to bol môj podiel zo všetkej mojej práce.
11 Ale keď som sa obrátil, aby som sa podíval na všetky svoje diela, ktoré konaly moje ruky, a na prácu, ktorou som sa trudil, hľa, všetko to bola márnosť a honba po vetre, a videl som, že niet užitku pod slnkom


(Kaz. 2,8-11)

A všetko to nakoniec uzatvára výrokom:

12 A nad to viac, môj synu, daj sa poučiť!...
13 Suma všetkého toho, čo si počul: Boj
(vážiť si, mať v úcte...) sa Boha a ostríhaj jeho prikázania ,...

(Kaz. 12,12a.13a.)

Ale my ľudia to stále potrebujeme zistiť na vlastnej koži, znova a znova... a potom sa dejú čudné veci: človek je bohatý, slávny, môže sa milovať s takmer všetkými krásnymi dievčatami, ktoré sa k nemu hrnú... a on nakoniec neuspokojený siaha po drogách a v mnohých prípadoch spácha samovraždu. Prečo asi?Čo sa týka toho bohatého človeka v príbehu, myslím, že Ježiš nekládol dôraz na neho, v príbehu išlo zrejme o niečo a niekoho iného. Takže pre lepšie pochopenie podstaty, zrejme nebude veľmi užitočné pátrať, či bol úžerník alebo nie... icon


Chcem reagovať...
Pridané: 21:30 27.06 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1596
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 175
Autor: alter
1596
Príspevok sa načítava...

Ved podstata bola dobre vysvetlena vyzsie , takze by sme to mali rozobrat do hlbky.

Ked vychadzame z toho ze bol zid, daval ludom uvery, a mal na to spravcu, vzhladom na dobu v ktorej zil sa vam zda pravdepodobne ze bol alebo nebol uzernik? A co z toho teda dalej vyplyva? Je mozne ak sa okrada clovek nespravodlivy? Je to polahcujuca okolnost alebo dokonca dobry cin?


Chcem reagovať...
Pridané: 22:31 27.06 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
l 1 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...