Téma:

Sobota verzus nedela

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... r
Autor: sarah
652

Biblia nam jasne vravi: Pamataj na den soboty, aby si ho svatil (Ex 20,8).
Avsak mnoho cirkvi svati nedelu ako siedmy den. Je tu zjavny rozpor. Nikde v Biblii nenajdeme ani len vers o tom ze svatit sa ma nedela.
Tejto skutocnosti su si vedomi aj krestania,ktori svatia nedelu. Katolícky kardinál James Gibbons svojho času napísal: „Bibliu môžete čítať od Genesis po Zjavenie a nenájdete jediný riadok, ktorý by dovoľoval svätenie nedele. Písmo vyžaduje náboženské zachovávanie soboty.“
Sobota sa zmenila na nedelu az v roku 364 na Laodicejskom koncile. Cize.. bola to ludska zmena. Clovek si dovolil zmenit to, co ustanovil sam Boh.

V katolickom katechizme z roku 1977 mozeme najst seriu otazok a odpovedi:
Otázka: Ktorý den je sobota?"
Odpoveď: Sobota je siedmy den.
Otázka: Prečo zachováváme nedelu miesto soboty?"
Odpoveď: Nedelu zachováváme na miesto soboty preto, že katolická církev preniesla posvatnost soboty na nedelu." (Angl. vydání v USA)

Je to na zamyslenie.. Pismo vsak hovori ze viacej treba posluchat Boha ako ludi (Sk 5, 29)
Co si o tom myslite? Koho posluchate vy? Boha? a ci ludske nauky?Chcem reagovať...
Pridané: 15:59 02.03 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 669, 6397
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: pelly
655

Nie je naša nedeľa vlastne sobota? Mňa tak učili, že židovská sobota je naša nedeľa. Že ide o ten istý deň, len ho inak voláme. Vraj je to stále ten istý siedmy deň, ktorý ustanovil Pán. Alebo to tak nie je? Ale, prečo by sa to premenovalo to tiež nechápem... icon


Chcem reagovať...
Pridané: 08:09 03.03 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 656, 4485
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 26
Autor: Martin
656
Príspevok sa načítava...

Poďme sa pozrieť čo vlastne píše Biblia. Sobota bola ustanovená hneď po stvorení sveta. Bola daná Adamovi a Eve a tak neskôr celému ľudstvu. Sobota nie je synonymum židovstva. Boh ustanovil sobotu ako pamätník všetkého čo stvoril a požehnal a posvätil tento deň 1MOJ 2,3 . Neskôr v 2MOJ 20,8 Boh len pripomína to čo už ustanovil pre ľudstvo nie pre židov - Pamätaj....(čo som ustanovil na počiatku)! Aj napriek desiatkám veršov o sobote zo starej zmluvy nie je sobota len prežitkom S.Z. ale taktiež Ježiš na tejto zemi chodil v sobotu do synagógy LUK 4,16 . Ježiš dal tiež na zretel MAT 5,17 . Ludia sa však aj nadalej domnievajú, že sobota pre kresťanov neplatí aj napriek tomu, že ju svätili ako židia tak aj pohania - ktorý uverili za čias Ježiša a aj po jeho vzkriesení. Po vzkriesení je možné sledovať, že prvotná cirkev bola napádana falošným učením už od začiatku. Preto ap. Pavol upozorňuje ZID 4,9 . Možno boli vtedy židia, ktorý uverili v Krista zmätený z okolností v ktorých sa v tej dobe nachádzali, pretože prichádzali aj pohania ktorý tiež uverili a potom si mohli myslieť, či ešte stále platí to čo aj kedysy? Pavol dáva odpoveď ZID 4,11-13 . V podstate celá 4. kapitola poníma o tomto probléme nielen pre židov ale pre všetkých. Hovorí o samotných židoch, ďalej tých ktorí počuli (zvesť o ukrižovanom Kristovi) a tých ktorí túto zvesť neprijali vierou ZID 4,2 . Celá táto kapitola je podstatná.
Ďalej sám Kristus povedal, že MAT 12,8 . Ján tiež dostal videnie v deň Pánov ZJ 1,10 . Čo je však veľmi podstatné, že sobota má byť svätená až do konca tohto sveta IZ 66,23 Verš, ktorý hovorí o tom, že aj v nebi sa bude svätiť sobota (pozri aj predošlý ver&scaron icon . Načo potom tvrdenie o tom, že nedeľa je pre kresťanov židovská sobota? Aby sa to potom zase všetko opäť zmenilo na sobotu? EZ 20,19-20 čo je teda znamením medzi nami a Bohom, siedmi deň alebo prvý?


Chcem reagovať...
Pridané: 12:35 03.03 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 657, 6373, 11003, 11151, 11732
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: sarah
657
Príspevok sa načítava...

Pises ze Boh ustanovil sobotu ako pamiatku na vsetko jeho stvorenie a posvatil tento den. Aaale ti, ktori svatia nedelu tvrdia, ze v Kristovi sme sa stali novym stvorenim, vdaka Jeho zmrtvychvstanie a kedze vstal zmrtvych v nedelu, tak ze posvatna je nedela..
Tak ako je to?


Chcem reagovať...
Pridané: 15:06 03.03 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 658, 660, 661, 662, 663, 664, 28
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Blazey
658
Príspevok sa načítava...

Je to tak, ze nikde v biblii nie je zmienka, ze ma byt nedela.


Chcem reagovať...
Pridané: 15:36 03.03 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 659, 11730
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 70
Autor: sarah
659
Príspevok sa načítava...

Ano ja viem. Ale oni si to hentak vydedukovali.. Sice takym sposobom by sme si mohli vydedukovat mnoho veci, nebiblickych veci..


Chcem reagovať...
Pridané: 15:40 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: pablo1985
660
Príspevok sa načítava...

Mato to napisal velmi komplexne v jeho prvom prispevku. Na tuto otazku ti mozem odpovedat mozno len takto: Kde v Bozom slove je zaznam o tom, ze by Pan Jezis povedal: "Za to, ze som vstal v nedelu z mrtvych budete svatit tento den a nie sobotu.." Skor by som chcel poukazat na to, ze Pan Jezis dokonale dodrzal sobotu este aj v tejto udalosti, pretoze v sobotu zostal v hrobe a bol vzkrieseny az v nedelu. Ako keby v sobotu odpocival. V celom Bozom slove je napisane, aby sme zachovavali siedmy den ako den odpocinku. A podla Biblie je siedmym dnom jedine sobota. Tato zmena zo siedmeho dna na prvy den tyzdna neprisla od Jezisa Krista, ale od ludi. Pred nedavnom som prekladal jedno video tak si mozete pozriet ake argumenty ponuka. http://www.youtube.com/watch?v=x3jMgV2GGsU


Chcem reagovať...
Pridané: 17:29 03.03 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 676
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 77
Autor: Martin
661
Príspevok sa načítava...

Skôr ako ti odpoviem na otázku, je veľmi dôležité si prejsť dôležité historické fakty:
Vo štvrtom storočí sa po prvý krát stretávame s uzákonením nedele, najskôr v civilnom živote a neskôr v náboženstve. Prvý nedeľný zákon vydal Konštantín 7. marca v roku 321. Konštantín ukončil prenasledovanie kresťanov, cirkev povýšil na úroveň štátneho náboženstva, biskupom dal paláce a pohodlný život – a potom začali prichádzať požiadavky a kompromisy – a uspel. Čo sa satanovi nepodarilo prenasledovaním cirkvi, to sa mu podarilo teraz v blahobyte cirkvi. Cisár bral v úvahu popularitu uctievania slnka medzi pohanmi a obľúbenosť tohto zvyku medzi kresťanmi z pohanov, a preto sa uzákonením nedele snažil získať podporu cisárstva zo strany týchto dvoch skupín. Konštantínov nedeľný zákon ukazuje na to, že on sám bol vyznávačom boha slnka: „Nech počas ctihodného Dňa Slnka úrady a ľudia žijúci v mestách odpočívajú a nech sú všetky dielne a obchody zatvorené. Avšak na vidieku sa môžu hospodári ďalej zaoberať svojou obživou.“ (Schaff, dejiny kresťanskej cirkvi, 3. zv. Str. 380). O niekoľko desaťročí neskôr cirkev nasledovala Konštantínov príklad. Na koncile v Laodiceji v r. 364 bol vydaný prvý nedeľný zákon. 29. kánon ustanovil, že kresťania by mali svätiť nedeľu, a pokiaľ je to možné, nemali by v tento deň pracovať a nemali by byť nečinný v sobotu, ale tento deň by mali pracovať. (Hefele, dejiny koncilov str. 316).


Chcem reagovať...
Pridané: 18:44 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Martin
662
Príspevok sa načítava...

Ďalej v r. 538, ktorý sa vyznačuje začiatkom vlády cirkvi vo svete (tzv. temný stredovek), bol vydaný ešte striktnejší zákon. 28. kánon koncilu hovorí, že v nedeľu by dokonca mala byť odložená práca aj hospodárov, aby to ľuďom nebránilo v účasti na bohoslužbách. (G. M. Mansi Sacrorum Concilliorum 9. zv. Str. 919).
Svätenie nedele bolo najskôr úvahou, potom zámerom, potom doporučením a nakoniec rozkazom, ktorý mali poslúchať všetci kresťania. A keď sa niečo prikazuje alebo zakazuje, vtedy to súvisí s prenasledovaním tých, ktorý neuposlúchli. A toto prenasledovanie trvalo celý stredovek.


Chcem reagovať...
Pridané: 18:46 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Martin
663
Príspevok sa načítava...

Asi v r. 1400 Petrus de Ancharano tvrdil, že pápež môže meniť Boží zákon, pretože svoju moc neobdržal od človeka, ale od Boha a zastupuje ho na zemi s plnou mocou prijímať a prepúšťať ovce. (Luccius Ferraris, Pappa, zv. 6. str. 29).
Gaspare de Fosso, arcibiskup v Reggiu, sa k tejto otázke vyjadril na koncile v Trentu (1545), ktorý sa zaoberal otázkou postupu proti protestantom. Povedal: „Autoritu cirkvi môžeme názorne vidieť na Písme, lebo na jednej strane ho cirkev doporučuje a vyhlasuje za božské a nabáda nás, aby sme ho čítali... na druhej strane zo svojej vlastnej moci ruší zákony, ktoré sú v Biblii ustanovené Pánom. Sobota, najslávnejší deň v zákone bola zmenená na deň Pánov.
Tieto a rada ďalších ustanovení neboli zrušená na základe pokynov Krista (preto on sám hovorí, že prišiel zákon naplniť a nie zrušiť), ale bola zrušená z autority cirkvi.“ (Gaspare de Fosso, preslov na 17. koncile v Trentu, Sacrorum Concilliorum, zv. 33 str. 529).
Nielen Ancharano, Fosso, ci Lev IV. ale aj iný predstavitelia tvrdili, že majú moc meniť Boží zákon, čo vyvolalo aj prenasledovanie verných o čom hovorí tento verš DAN 7,25 . Valdenskí boli v dobe tzv. temného stredoveku poslednými, ktorí zachovávali Boží zákon a preto sa museli schovávať v horách.


Chcem reagovať...
Pridané: 18:58 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Martin
664
Príspevok sa načítava...

prikladám ešte tieto citáty:
Katolícky pisateľ a učenec napísal vo svojej knihe Viera miliónov (1974) tento provokujúci záver: „Keďže sobota a nie nedeľa je v biblii menovaná, nie je to pozoruhodné, že nekatolíci, ktorí tvrdia, že ich učenie pramení priamo z biblie a nie z tradície cirkvi, zachovávajú nedeľu namiesto soboty? Áno, toto je nedôsledné a rozporuplné. Skutočnosť zachovávania nedele sa opiera o autoritu katolíckej cirkvi a nie o jasné výroky biblie. Preto sa svätenie nedele stáva spomienkou na Matku cirkev, za ktorými odišli nekatolícke cirkvi. Je to ako s chlapcom, ktorý odišiel z domova, vo svojom vrecku však stále nosí mamičkinu fotografiu a pramienok vlasov.“ (John A. O Brien, str. 400-401).
„Nedeľa je predovšetkým štátna, svetská a nie cirkevná, alebo kresťanské nariadenie. Pretože slnku sa už od dávnych dôb pripisuje náboženská úcta, mala nedeľa už od počiatku náboženskú príchuť, a to pohanskú. Niet divu – veď cisár, ktorý vydal nedeľný zákon bol až do poslednej hodiny svojho života pohanom. Tak bola a je nedeľa pravým „donatio constantiny“, Konštantínov dar. Nedeľa nie je darom kresťanstva svetu, ale darom sveta kresťanom.“ (farár Bedrich Jahn, evanielický časopis „Einheit“, 1947)

Chcem reagovať...
Pridané: 19:08 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Martin
28
Príspevok sa načítava...

Pozbieral som však aj texty z internetu, ktoré obhajujú nedeľu :
Na margo Konštantínovho politického kompromisu nachádzame tento názor - "Akokoľvek by sa to mohlo takto zdať na prvý pohľad, naozaj to nie je tak. Trvalo to vlastne až do štvrtého storočia, kým sa to všetko vyjasnilo. Kristova Cirkev prvých storočí o všetkom mnoho premýšľala, uvažovala v Duchu Svätom, a určite nie bez Neho, ved jejto Kristus sľúbil..."
- v biblii však čítame o tom, že apoštolov a prvých kresťanov po Ježišovej smrti viedol Duch svätý. Žeby boli skutočne taký nechápavý? Veď sám ap. Pavol upozorňoval na falošných prorokov, ktorí sa začínali objavovať SK 20,29-30 . Dokonca v 4. kapitole židom pripomína svätenie soboty.
"Dejiny dosvedčujú, že kresťania sa od samého začiatku stretávali osobitne vždy v nedeľu."
- ja sa s priateľmi stretávam cca tri krát v týždni a nesvätíme preto všetky tri dni. V skutkoch ap. sa dozvedáme, že aj ap. sa streli aj v nedelu. Bolo to za účelom nejakej zbierky. Biblia však o svätení a kázaní v siedmi deň hovorí jasne SK 13,42-44 SK 18,1-4 SK 17,2 SK 16,13
"Možno povedať, že nie každý je teológ ako ap. Pavol a postrehne pravý zmysel Božieho zákona a zmysel vzťahu Starého a Nového zákona."
- toto často počúvam - nemáme na to, aby sme si správne vyložili Božie slovo. Biblia však píše opak.
"Plínius mladší, legát v Malej Ázii píše list cisárovi Trajánovi v roku 112 o.i. toto o kresťanoch: „Schádzajú sa prvý deň /t.j. v nedeľu/ pred východom slnka a Kristovi ako Bohu spievajú hymny...“ „ V deň slnka /t.j v nedeľu/ sa všetci schádzame preto, že je to prvý deň /po židovskej sobote, ale aj prvý deň/, v ktorom Boh premenil tmu a hmotu, stvoril svet, a preto, že náš Spasiteľ v ten deň vstal zmŕtvych“.
Biblia však o žiadnej zmene nepíše ani sám Kristus to nijak nenaznačil. ZID 4,9 SK 5,29


Chcem reagovať...
Pridané: 20:16 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: gx112
669
Príspevok sa načítava...

Je dolezite tiez pamatat, ze svatenie nedele bolo vyfabrikovane krestanmi . Zidi a nikdy nestratili zo zretela, ktory den bol a je siedmy den . Ak neboli v odpadniti, vzdycky svatili sobotu. Boli to krestania ktori zmenili Panov de n na prvy den tyzdna, nie Zidia. Nedelu povazovali za posvatnu pohania , ktori uctievali slnko, preto Zidia, ktori boli vyhnani zo svojej domoviny pre uctievanie Bala, mohli velmi tazko uverit, ze Jezis je pravy Mesias, ked jeho nasledovnici vyvysuju den boha slnka a posliapavaju sobotu.
Zmenou soboty na nedelu sa satan pokusil zastriet dve velmi dolezite pravdy Biblie. Sposobil, ze ti, ktori svatia nedelu, porusuju stvrte prikazanie a posliapavaju TOHO ktory houstanovil - JEZISA KRISTA . Bol to Jezis. ktory za sest dni stvoril nebesia, Zem a more a siedmeho dna odpocinul. Siedmy den - sobota je znamenim ze Jezis je Stvoritel. KOL 1,15-16 JN 1,1-3 JN 1,14 MAR 2,27-28
Jezis povedal u marka 2, 27 ze sobota bola ucinena pre cloveka. Nie len pre Zidov, ale pre vsetkych ludi. Sobota bola ustanovena viac nez 2000 rokov predtym ako vznikol zidovsky národ. Sobota bola ustanovena pri ´STVORENI´ 1MOJ 1,27-31


Chcem reagovať...
Pridané: 21:06 03.03 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 22
Autor: sarah
676
Príspevok sa načítava...

Dobra pripomienka. Hentak som sa nad tym nezamyslala.. ze vlastne Jezis aj pri svojej smrti, respektive zmrtvychvstani zachoval sobotu. vdaka


Chcem reagovať...
Pridané: 17:23 04.03 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: sarah
677

Martin vdaka, za dobry vyklad. Teraz uz uplne vsetko jasne


Chcem reagovať...
Pridané: 17:24 04.03 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 683
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Martin
683
Príspevok sa načítava...

Tak výklad... ono sa to vyloží samé. Keď si vezmeš čo všetko biblia píše o sobote a historické fakty, tak človek má hneď jasno. Len potom je to problém preglgnúť to a prijať. Mne to o to viac pomohol prijať farár (aj keď som bol z toho asi týždeň skormútený icon keď mi dal tri odpovede na otázku prečo by sme mali svätiť nedeľu. Ale ani jedna z odpovedí mi nekorešpondovala sbibliou. Takže som dostal štvrtú odpoveď...


Chcem reagovať...
Pridané: 21:12 04.03 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 685
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: sarah
685
Príspevok sa načítava...

Ved prave o to ide, ze ked chce clovek niecomu porozumiet, musi poznat Pismo ale aj historiu. A v tychto smeroch su moje poznatky stale chabe. Ale tak o sobote som uz presvedcena, len mi nebolo nieco jasne.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:35 04.03 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 686
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Martin
686
Príspevok sa načítava...

Chapem. No často to býva tak, že keď sú pred človekom biblické a historické fakty, aj tak s tým nič nespraví, alebo si to vysvetluje po svojom. To je len veľká Božia milosť a práca DS keď človek príma bibliu viac ako ľudí.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:52 04.03 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 687
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: sarah
687
Príspevok sa načítava...

Jasne, ze je tazke vzdat sa toho, o com bol clovek vela rokov presvedceny, ale ked to clovek dokaze pustit a hodit za hlavu a chytiti sa len Biblii tak verim, ze sa mu to 100nasobne vrati.. a odmena ho neminie


Chcem reagovať...
Pridané: 21:59 04.03 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 689, 690
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Martin
689
Príspevok sa načítava...

Istotne hej! Veď Boh je ten ktorý nás bude súdiť a preto tu máme Jeho slovo, aby sme podľa neho žili. Ja veľmi ďakujem Bohu za to, že sa s ďalšími mladými stretávame aj štyri krát v týždni na štúdium, modlitbách a samotnom spoločenstve. Je to úžastné požehnanie.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:04 04.03 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
l 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...