Téma:

Som náboženský fanatik...?

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 r
Autor: mick
1120

Zaujal ma dnes status jednej mojej spoluziacky. stalo tam: „Prečo je biblia taká obľúbená?“ „Asi preto, že ju nikto nečíta.“ „A čo s ňou teda robia?“ „Majú ju.“. Je to citat od Saroyana, z knihy Ocko, tebe preskocilo, a myslim ze je vcelku trefny. Reagoval som na tento status slovami:
"v dnesnej dobe - velka pravda... ach, keby sa krestania tak spravali ku Biblii jak moslimovia ku Koranu..."
na to som dostal pohotovu odpoved:
"tak by sme boli vsetci fanaticki"

Zaujima ma, co si myslite o krestanskom fanatizme, co to vlastne fanatizmus je, ci sa povazujete za fanatika a ci je to dobre, alebo zle.


Chcem reagovať...
Pridané: 23:19 24.05 2009 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1121, 1132, 1145, 7307
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 116
Autor: Maco
1121
Príspevok sa načítava...

V jednom pripade sa fanatik da lahko odhlait... Krici: Smrt fanatikom


Chcem reagovať...
Pridané: 23:33 24.05 2009 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: sarah
1132
Príspevok sa načítava...

Ja osobne sa za fanatika nepovazujem, avsak jeden moj znamy ma nazval fanatickou a este ako dobry kamarat mi odporucil navstivit psychiatra. Myslel to uplne seriozne. Dost ma to vzalo, pretoze ja sa nepovazujem zial ani za spravnu krestanku, nieto este aby som bola nejaka fanaticka. A dovod, preco ma nazval fanatickou? Pretoze som mu povedala, ze sa snazim a aj sa snazit budem, aby bol Boh v mojom zivote vzdy na prvom mieste. Ten kamarat bol z tejto mojej vety cely zhrozeny, ze ako si mozem dovolit Boha vyvysit nad rodicov, nad svoje potencialne deti, manzela…a zaklincoval to tym,ze mi da kontakt na dobreho psychiatra…

A myslim si, ze ziadny fanatizmus, nie len ten nabozensky, nemoze priniest nic dobre.. Fanatizmus je podla mna posadnutost nejakou vecou, myslienkou… a takyto clovek je zaslepeny tou svojou “pravdou” a inu nechce vidiet, nechce pocut..


Chcem reagovať...
Pridané: 12:52 25.05 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1133
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Maco
1133
Príspevok sa načítava...

Ak by sme to zobrali takto, tak aj jeho si vzapati mohla kludne oznacit za fanatika, pretoze fanaticky lipne a dava na prve miesto tento svet a veco snim spojene... A mozme do nekonecna na seba hadzat plast fanatizmu... Ludom chyba tolerancia a schopnost pochopit druheho cloveka. Nesnazia sa najskor pochopit a potom robit zavery.... zial je to naopak...


Chcem reagovať...
Pridané: 13:22 25.05 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1136
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: sarah
1136
Príspevok sa načítava...

No veru som mohla, ale viem dopredu aka by bola jeho odpoved.. a vlastne naco zbytocne rypat a prihrievat polievku.. Potom su len nezhody a hadky. Presne ako si ty povedal, medzi ludmi chyba tolerancia.. Ja nesuhlasim s jeho nazorom ale snazim sa tolerovat mu ho.. nepresviedcam ho o svojej pravde a neoznacujem ho ani za psychicky choreho.. Ale dopriala by som mu spoznat ake to je, mat Boha za priatela..


Chcem reagovať...
Pridané: 17:37 25.05 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1139
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: MFAAA
1139
Príspevok sa načítava...

Z toho čo píšeš nie je jasná situácia prečo ti to povedal? (Možno mu išlo o niečo iné čo si si nevšimla, a on myslel na niečo iné a ty si mu odpovedala na niečo iné.) Možno nie.

Čo sa týka fanatizmu je to každého osobná vec. Nesmie ale nikoho do ničoho nútiť alebo ohrozovať, lebo to by už bola sekta!!! Skrátka rob si čo chceš ak ti to vyhovuje, ale len ak sa to týka teba. A maj veci založené na faktoch a dôkazoch! Ak niekto nechápe niečo a bude tvrdiť že je to tak a tak, je to tak, tak to je, ticho tak to je, ... a nemá ani jeden dôkaz (ak videli niečo viacerí už aj to je dôkaz) tak to je viac menej fanatik.
Samozrejme nie je to dobré ak je niekto fanatik do niečoho bez znalosti veci. Treba brať osoby a veci s rozhľadom na iné osoby a veci. Teda to čo je normálne.

Ja som vymyslel Perpetuum mobile. Toto všade píšem a je to fakt. Mám na to dôkaz, ale nemám na patentovanie a politika je tu nie v súlade s ľudskými právami, lebo aj zákony sú v rozpore.
Ak totiž vynálezca investuje do výskumu a nemá na patentovanie nemá žiadnu záruku návratnosti svojich investícií a to podľa zákona! Má teda vynálezca prísť o svoje úspory, alebo majú konať ľudia rozumne kde by sa mali lepšie oni a aj vynálezca? Pri takomto objave ide o záchranu ľudských životov a všade na svete by mohli mať elektrinu a to len za cenu zdroja a neplatili by za palivo. (A namiesto platenia paliva by mohli zamestnať ľudí a bolo by na platy. Teraz platíte na drahé energie a mohli by sa tieto peniaze ušetriť na plat len za prácu. Koľko by ste ušetrili a koľko by ste mohli zamestnať ľudí za tie úspory???)
Teraz by ste si povedali ak ide o záchranu životov mal si to darovať, ale mne ide tiež o záchranu života. Ja tiež potrebujem z niečoho žiť. Pritom ja mám snahu sa dohodnúť, ale nie tak že ja musím a vy nemusíte nič a ešte pritom terajšie riešenie by ľuďom pomohlo a mne vynálezcovi uškodilo. Buď to bude pre všetkých a prispejú všetci, alebo je vám to ľahostajné a ubližujete všetkým aj mne.
Čo je podľa vás urobiť normálne v tomto prípade? Ja mám dôkazy!!!
Mimochodom toto nie je písané len ako príklad, ale TOTO JE SKUTOČNOSŤ!!!


Chcem reagovať...
Pridané: 20:21 25.05 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1140
img
icon Neregistrovaný
Autor: alter
1140
Príspevok sa načítava...
icon - Príspevok sa odklonil od témy.

Patentovanie je somarina. Historicky je brzodu pokroku a v sucasntosti
to uz prerasta aj politickym spektrom. Niekde som cital z minulosti
priklad. Ista spolocnost vyvinula substanciu potrebnu na liek. Dala si
ju patentovat. O mesaic vynasla rovnaku substanciu aj ina firma ale uz
ju nemohla pouzit. Vsetky pokusy a tvorbu lieku neskor zlyhali aj u
inych spolocnosti, pretoze zakaldna stavebna bunka bola patentovana.
Ake to malo nasledky si akzdy domysli. Podobne je to nebezpecne aj pri
SW kedze na riesenie urcitych problemov sa vacsinou da pouzit len
urcity alogirmus. Ak ho niekto patentuje zvysok ludi ma smolu aj ked
na to pridu sami.

Pridané: 23:05 25.05 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1141
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: MFAAA
1141
Príspevok sa načítava...
icon - Príspevok sa odklonil od témy.

Ale toto treba napraviť!!!
Preto som navrhoval aby na patentovom úrade bolo zriadené oddelenie minimálne pre záchranu životov a bezpečnosť (aby neboli rozpory aspoň v týchto zákonoch) a aby sa na tomto oddelení za patentovanie neplatilo (určitý poriadok zasa vo veciach treba (neviem či toto je to správne pomenovanie, ale určité pravidlá v spoločnosti by platiť mali). Teda neplatil by to vynálezca, ale kupujúci. Takto by sa aspoň dosiahlo že by najnovšie poznatky pre záchranu životov ľudí a majetkov boli k dispozícii a ak by boli dobré určite by sa používali. Vynálezca by platil len ak by nápad bol nefunkčný, aby tam zasa nemali nával blbých nápadov a teda aby si vynálezca preveril, ak by to chcel patentovať (má mať právo podnikať!) či je patent funkčný, alebo ak je nefunkčný či si ho zaplatí. (Dnes na výber nie je ani len pre záchranu životov ľudí a to je v rozpore s ľudskými právami!) Za to že koná niekto dobre pre ľudí by mu mali vyvlastniť jeho práva??? To sú na čo také zákony??? A pre koho sú také zákony???

Ľudské práva
sú oprávnenia priznané jednotlivcovi, ktoré mu umožňujú plne využívať svoje schopnosti, inteligenciu, talent a znalosti na uspokojenie svojich potrieb a túžob. Sú také podstatné pre ľudský život, že by ich mala rešpektovať každá politická moc. Patria človeku, ako dôstojnej bytosti bez ohľadu na jej občiansku príslušnosť určitému štátu. Veď ľudia sa rodia slobodní a rovnoprávni, majú teda právo na život, česť a ľudskú dôstojnosť. Ľudské práva patria teda aj jednotlivcovi bez štátneho občianstva, bezdomovcom, utečencom. Sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné, nezrušiteľné.
Základné práva a slobody sú ohraničené. K akémukoľvek obmedzeniu možno siahnuť len za podmienok stanovených a kontrolovaných zákonom.

Teda ak aj imunita potláča ľudské práva deje sa protiprávny čin!!! Ak sú ľudské práva neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné, nezrušiteľné je jasné že ich nemôže odňať nikto!!! (To môže urobiť len okolnosť nie však osoba! A teda len krajná núdza, nutná obrana, alebo náhoda a aj to musí byť v demokracii na pretrase!)

Pridané: 01:07 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1142
img
icon Neregistrovaný
Autor: alter
1142
Príspevok sa načítava...
icon - Príspevok sa odklonil od témy.

Neviem co si tym chel povedat, ale kazdopadne patenty treba zrusit, mat patent nie je ludske pravo.

Pridané: 07:35 26.05 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: Maco
1143
icon - Príspevok sa odklonil od témy.

Chcel by som vas slusne poprosit. Neodbocujte od temy. Ludia ktori si budu potom chciet precitat o tejto teme sa nakoniec docitaju o uplne inom. A tak pada kvalita celeho fora. Dakujem za pochopenie, nerad by som zasahoval do struktury prispevkov. Pevne verim, ze to nebude nutne icon

Pridané: 10:46 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1144
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: MFAAA
1144
Príspevok sa načítava...

V tom prípade sa opýtam čo je to fanatizmus? Ak tu umierajú ľudia a každý sa tvári že sa ho to netýka? Aj keď zákony také konanie jasne neumožňujú? Je toto fanatizmus? Toto nedovoľuje ani biblia!!! Kde sa o takom konaní v biblii píše?
Ja som napísal aké sú zákony a čo spôsobujú! Ja ale aj vy sme povinný ich dodržiavať! A to čo robia ľudia proti tomu aby sa toto konečne vyriešilo je už od nich fanatizmus!!!


Chcem reagovať...
Pridané: 12:43 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1147
img
icon Neregistrovaný
Autor: vaso
1145
Príspevok sa načítava...

Chcel by som rozlíšiť 2pojmy :fundamentalizmus a fanatizmus, keďže si to ľudia dosť mýlia.
Fundamentalistus- cca..návrat k pôvodným hodnotám
fanatizmus- krajný stupeň oddanosti nejakej myšlienke alebo veci, založený na slepej viere v správnosť .tu to začína hraničiť s extrémizmom
Fundamentalisti sú totiž veľa krát považovaný za fanatikov, pretože posudzujúci má málo informácii o ideológii. Vo svete je skôr tendencia, že extrémisti nevznikajú z fundamentalistov, ale z nevzdelaných a ľahko ovplyvniteňých ľudí icon pr.1:moslim, kt. verí že alah je milosť a zároveň vie o tom, že mohamed nepožehnal samovraha, pochopí že samovražda má ďalekoo od Džihádu... pr.2: je napísané, že si máme vážiť svoje korene a tak je skoro vylúčené aby kresťanský fundamentalista napádal nejakým spôsobom židov)
Ja sa považujem za fundamentalistu s liberálnym postojom voči ľuďom, ktorí nezdieľajú môj názor.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:25 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 16690
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: Maco
1147
Príspevok sa načítava...

Nesnažíme sa tu rozoberať fanatizmus ako taký, ale náboženský fanatizmus...


Chcem reagovať...
Pridané: 13:36 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1149
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: MFAAA
1149
Príspevok sa načítava...

Aký je teda rozdiel medzi fanatizmom a náboženským fanatizmom? Sú si len podobné, alebo je to to isté?


Chcem reagovať...
Pridané: 14:43 26.05 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1293
img
icon Neregistrovaný
Autor: cacino
1293
Príspevok sa načítava...

Podla mna fanatizmus celkovo nieje dobra vec cize som nazoru toho ze medzi nimi nieje rozdiel.


Chcem reagovať...
Pridané: 09:14 05.06 2009 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1433
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 45
Autor: mick
1433
Príspevok sa načítava...

a niesme v porovnani s ateistami, (alebo v ociach ateistov) tak trochu fanatici? icon mame nasprtanu Bibliu (obrazne to myslim icon , kiezby to bola pravda), chodime do zboru/kostola, verime niecomu, co ostatni nevidia, nevnimaju....hmm? icon


Chcem reagovať...
Pridané: 21:22 15.06 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1553
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 116
Autor: cacino
1553
Príspevok sa načítava...

To ci si Ti fanatik to ja neviem ale keby si bol tak Ta uz teraz lutujem icon ....Mna osobne odradza clovek ktory je fanatik cize taky clovek sa mne nemoze priblizit...to znamena ze by mi nemohol hovorit ani o Bohu ani o nicom.Ci vyzerame ako nejaky fanatici to ja neviem ale ja urcite nie som fanatik!!!!!! To sa podla man neda zakockovat ze vyzerame alebo nie to zalezi od kazdeho jedneho z nas.Ja by som skor povedal ze nas beru ako nejakych hlupakov co veria niecomu...neviem co sa odohrava v ich hlavach a aky maju postoj.Ale zopakujem sa NECHCEM BYT FANATIK LEN TO NIE icon


Chcem reagovať...
Pridané: 08:49 25.06 2009 Štvrtok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 45
Autor: Alojz
1901

Fanatik (aj náboženský) je podľa mňa ten, kto je o svojej pravde presvedčený tak, že sa zatvorí všetkému naookolo, urobí sa hluchým a slepým a už nie je nijako presvedčiteľný. Kresťanský fanatik je ten, tkorý bibliu číta pre to, aby si podporil svoje názory tými textami a nie preto, aby v tých textoch niečo našiel. Ak je niekto tak presvedčený, že už nie je presvedčiteľný, ako mu môžte niečo povedať? To je fanatizmus. Potom sú ľudia schopní zabíjať a viesť vojny v mene vieri a zabúdajú na to, že Ježiš je láska. Sú schopní súdiť svojich bratov a zabúdajú, že Ježiš vraví: Ja nesúdim nikoho.


Chcem reagovať...
Pridané: 10:54 14.09 2009 Pondelok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 16
Autor: Goryvlad
7307
Príspevok sa načítava...

Tu na slovensku existuje istá forma kresťanského fundamentalizmu a poriadne ma štve... Bil by som tie dogmou posadnuté vygumované mozgy hlava nehlava.


Chcem reagovať...
Pridané: 10:22 12.01 2012 Štvrtok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 109
Autor: Sfree
16690
Príspevok sa načítava...

Amen bratku icon


Chcem reagovať...
Pridané: 06:53 12.12 2015 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 9
l 1 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...