Téma:

Spasenie len skrze vieru alebo vieru a skutky?

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 r
Autor: sarah
1658

Zdalo sa mi, akoby si v tejto veci Pavol a Jakub protirecili. Pavol hovori RIM 3,28-28 alebo EF 2,8-9 . Cize Pavol jednoznacne hovori o spaseni len skrze vieru.
A co na to Jakub? JAK 2,24-26 Z toho vyplyva, ze Jakub je presvedceny o tom, ze ospravedlneni sme skrze vieru + skutky.

Tak ako je to? Na spasenie staci len viera? To potom clovek moze o sebe povedat, ze veri a zaroven konat zle skutky a aj tak bude spaseny? To by bolo asi dost nespravodlive..


Chcem reagovať...
Pridané: 13:19 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1660
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Teenspirit26
1659

Jakub neprotirečí Pavlovi. Pavol totiť tvrdí, že nie skutky podľa Mojžišovho zákona nás ospravedlňujú, ale viera a milosť Božia. On len chce zdôrazniť, že naše ospravedlnenie závisí predovšetkým na Božej milosti a nie na našich zásluhách aby sa nikto nechválil ako to píše v 2. liste Efezanom. Nikde však neučí, že sám úkon viery stačí, a nikde nepíše, že dobré skutky nie sú potrebné. Viera totiž nemá byť len takým vnútorným presvedčením, ale má ovplyvňovať celý náš život čo by sa malo prejavovať aj v našich skutkoch.


Chcem reagovať...
Pridané: 14:13 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1661
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 31
Autor: pablo1985
1660
Príspevok sa načítava...

Človek môže byť spasený jedine skrze vieru v Ježiša Krista. RIM 1,17 RIM 3,21-26 GAL 2,16 Jakub v jeho liste píše, že ak má niekto vieru, ale jeho správanie tomu vôbec nenasvedčuje, tak jeho viera je mŕtva. Pretože ak niekto verí v Ježiša Krista, tak prirodzeným dôsledkom toho je zmena jeho správania. JAK 2,18-26 Niečo veľmi podobné píše aj apoštol Ján: 1JAN 3,1-10 To ako sa človek správa úzko korenšponduje s tým, čo prežil. Ak je Ježiš Pánom našich životov, naše skutky sú toho svedkom.


Chcem reagovať...
Pridané: 15:03 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 16799
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 77
Autor: Janko
1661
Príspevok sa načítava...

To nemyslíš vážne?! ale nie z tvojich príspevkou si myslím že to chápeš len toto tvrdenie si zle naformuloval: "Nikde však neučí, že sám úkon viery stačí"

alebo skutočne myslíš že neučí? tak študuj viac písmo!
GAL 3,6
RIM 4,3
JAK 2,21-23 ...viera (príčina spasenia) bola dokonaná zo skutkov... (skutok = dôsledok viery)

Čiže najskôr musel Abrahám veriť aby vôbec bol schopný položiť syna na obetný oltár.
Ak by neveril nekonal by. Čiže jeho viera sa dokonávala skutkom.
Samotný skutok však nebol potrebný a treba si všimnúť že sa ani sa nevykonal
1MOJ 22,10-12

V podstate sa tu píše o tom že viera je prvá, ale viera sa dokonáva skutkami.
Čiže viera samotná je príčínou spasenia.
Skutočná spasiteľná viera sa však dokonáva skutkom, ktorý nie je príčinou spasenia, ale dôsledkom spasiteľnej viery.

Rovnako tak sa píše aj tu: ZID 11,17-31
Čo sa týka spasenia, tak nik nepríde k Otcovi inou cestou teda nie skrze vlastne skutky , ale len skrze Ježiša Krista a jeho spasiteľného diela.
GAL 2,16

Čiže žiadne hostie, žiadne omše, žiadne spovede, ružence a podobne..., lebo široká je cesta do zatratenia, ktorú Boh neustanovil!
Boh ustanovil jediný spôsob záchrany a to zadarmo skrze vieru samotnú!

NO NIE JE TO JEDNOZNAČNÝ DOKAZ BOŽEJ DOKONALEJ PRÁCE? BOH ROBÍ LEN DOKONALE VECI A BEZ NAŠEJ SPOLUPRÁCE UROBIL VŠETKO DOKONALE A POVEDAL ČLOVEKU JEDNODUCHO PRIJMI TO VIEROU! 5MOJ 30,15 prikazujúc ti dnes vyber si život!

Takže milosť nie je žiadna pomoc (pre aktívnu spoluprácu na spasení icon , ako sa píše v katechizme (paragraf 1996) ale milosť je nezaslúžná priazeň, je to dar Boží, presne tak ako sa píše v Biblii EF 2,8


Chcem reagovať...
Pridané: 16:24 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1667, 12132
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Teenspirit26
1667
Príspevok sa načítava...

No sám neviem či to chápem. Je dosť ťažké dobre porozumieť písmu. Ale stále mám nejastnosti.

Napísal som, že Pavol neučí, že sám úkon viery stačí. Ty píšeš, že viera samotná je príčinou spasenia. Áno, je príčinou spasenia, ale to nie je všetko. Skutočná spasiteľská viera sa však dokonáva skutkom. Čiže mám to chápať tak, že ak tá viera nieje dokonaná skutkom, tak už to nieje tá skutočná spasiteľská viera? A ak je to potom tak, tak potom sám úkon viery nestačí ale treba tú vieru dokonať skutkom. A ešte tam kde Abrahám išiel obetovať svojho syna. Prv mal Abrahám vieru ako píšeš a jeho viera sa taktiež dokonávala skutkom. Veľmi nesúhlasím s tým, že ten skutok sa ani nevykonal. Samozrejme, nezabil svojho syna, ale to že ho priviedol na oltár tak už to bol skutok pre Boha. Takže tiež prv bola viera a potom bola tá viera dokonaná skutkom. Lebo ak by mal vieru a nešiel by zabiť svojho syna, tak by to bola mŕtva viera. Viera bez skutkov.

No neviem či som tu nepopísal hlúposti. Dúfam že mi budeš rozumieť. A ak som tomu porozumel zle, tak dúfam že tvojou odpoveďou sa dostanem bližšie k pravde. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 19:44 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1670
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 31
Autor: Janko
1670
Príspevok sa načítava...

myslím že tomu správne rozumieš... a správne so mnou nesúhlasíš o tom že by sa skutok nedokonal, lebo v rovine viery sa skutok skutočne dokonal aj keď v časopriestore sa nedokonal... aby som to ešte upresnil... ten kto má spasiteľnú vieru, tak na toho sa vzťahuje verš EF 2,10

to znamená, že Boh je ten, ktorý splodil v Tebe vieru (pretože všetci sú duchovne mŕtvy RIM 3,12 )
tvoje splodenie-znovuzrodenie JN 3,3 sa však prejavý tak, že tvoj život sa zmení chrbtom k svetu a čelom k Bohu, vďaka čomu potom konáš skutky, ktoré Ti On prihotovil.
skutky, ktoré už však nie sú príčinou tvojho spasenia, lebo spasenie už máš zo zaslúbenia rovnako ako Abrahám a to od momentu kedy si uveril 1JAN 5,13 Tie skutky sú však dôsledkom a viditeľným znakom tvojej viery v časopriestore ako dôkaz tvojej viery pre ostatných ľudí.

Ľudí, ktorých tvoja viera usvedčuje v ich nevere... a kým sa nepokoria pred Bohom tak sú v zbure proti Bohu JAK 4,6

To znamená že prídeš do bodu kedy ti Duch Svetý zjaví aj význam slov MAR 16,16

keby niekto namietal, tak citujem Ježišove slová JN 6,65

Povzbudzujem Ťa v modlitbe a štúdiu písma! Nech Ťa Hospodin požehná!


Chcem reagovať...
Pridané: 20:37 06.07 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1672, 1675
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Teenspirit26
1672
Príspevok sa načítava...

No ďakujem za vysvetlenie, myslím že už mi je to jasnejšie a verím že aj ostatným. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 20:48 06.07 2009 Pondelok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 31
Autor: mick
1675
Príspevok sa načítava...

Pekne icon icon Ja by som ku téme doplnil Jánov pohľad. Ten tiež vo svojich listoch predstavuje skutky ako "naplnenie" viery, respektíve toho, v čo/koho veríme - a to sa týka aj dobrého aj zlého:

1JAN 3,8-11 Kto robí hriech, je z diabla , lebo diabol hreší od počiatku... ... Po tom poznať deti Božie a deti diablove. Nikto, kto nečiní spravedlivosť, nie je z Boha, a ten, kto nemiluje svojho brata...

1JAN 3,18-20 ... nemilujme slovom ani jazykom, ale skutkom a pravdou ...

1JAN 3,23-24 ...A toto je to jeho prikázanie: aby sme verili menu jeho Syna, Ježiša Krista, a milovali jedni druhých tak, ako nám dal prikázanie.
A ten, kto zachováva jeho prikázania, zostáva v ňom a on tiež v ňom. A po tomto známe, že zostáva v nás - z Ducha, ktorého nám dal.


Som mal istý čas tiež problém s témou viera vs skutky, presne na základe tých veršov čo ste tu dali - Jakuba a Pavla, ale potom som si to nejak uvedomil a keď som nedávno čítal Jánove listy (doporučujem každému - polhodina nikoho nezabije icon ) tak ma zaujalo, že Ján to spájal. A celé to vpodstate zapadá do kontextu prikázaní aj celej Biblie a je to fakt skvelé! Inými slovami - robím to, v čo verím, to by mal byť princíp života kresťana icon


Chcem reagovať...
Pridané: 22:34 06.07 2009 Pondelok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 116
Autor: sarah
1677

Vzhladom na to, co ste mi napisali sa opytam este jednu otazku.. prosim neukamenujte ma, ze sa pytam hluposti… Ale v mysli mi stale rezonuje jedna veta a to:,, Aj neveriaci mozu byt spaseni, ak ziju podla zakona, ktory im Boh vpisal do srdca.“ Neviem odkial to mam,ale to je aj tak jedno. CIze moja otazka znie ci clovek, ktory nepozna Boha, lebo napr vyrastal v ateistickej rodine, mal ateistickych kamaratov a tym padom sa s Jezisom nikdy nemohol stretnut, ci moze byt spaseni ak dodrziava Bozi zakon.. Odpoved mi je ale asi jasna, nakolko sme spaseni skrze vieru a nie skrze skutky. Avsak Boh prihliada aj na mieru poznania akej sa nam dostalo. A ked tomuto cloveku sa ziadne poznanie nedostalo tak co? Bude zatrateny?


Chcem reagovať...
Pridané: 12:46 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1678
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 78
Autor: Heidi
1678
Príspevok sa načítava...


Ahoj Sarah, dovolím si povedať môj názor. Možno to, čo píšeš máš z Biblie, pretože Rim. 2,13-15 hovorí: "Lebo pred Bohom nie sú spravodlíví poslucháči zákona, ale ospravedlnení budú tí, čo plnia zákon. Keď teda pohania, ktorí nemajú zákona, od prírody konajú, čo žiada zákon, aj ked nemajú zákon, sami sú si zákonom. Dávajú najavo, že to, čo žiada zákon, zapísané je v ich srdciach. Súčasne o tom vydáva svedectvo ich svedomie a ich myšlienky sa navzájom obviňujú alebo obraňujú v deň, keď Boh bude skrze Krista Ježiša súdiť skryté veci ľudí, ako som to ohlasoval vo svojom evanjeliu."
Ľudia sú rôzni. Mnohí z tých, ktorí nikdy nemali možnosť počuť o Ježišovi Kristovi, žijú podľa svojho svedomia, ktoré majú vo svojom srdci a tým sa riadia. Aj na nich pôsobí Duch Svätý, aj keď oni sami si to nemusia uvedomovať, pretože o ňom nikdy nič nepočuli. Myslím si, že podľa Rim. 2 môžu byť aj títo ľudia spasení. Aj medzi kmeňmi v ďzungli sú rozdiely. Niektorí sú kanibalmi, iní nie. A pritom sa nestretli s Ježišom ani jední. Prečo potom sa jední správajú horšie ako zvieratá, kým tí druhí sú úplne rozdielni? Pretože sa riadia zákonom, ktorý je napísaný v ich srdciach, sú vnímaví na svedomie. Človek, ktorý nepočúva svoje svedomie, postupneho ho otupí tak, že je schopný hrozných činov. Preto si myslím, že naozaj je rozdiel medzi ateistom a ateistom. Som názoru, že aj človek, ktorý nikdy Ježiša osobne nestretol, ktorý nikdy Bibliu nečítal, ktorý nikdy o Ježišovi nepočul, môže byť spasení. Nemal poznanie o Božom zákone, ale žil podľa toho, čo mu Boh dal do srdca. Myslím si, že Ježiš zomrel za všetkých, nielen za tých, ktorí o ňom počuli a budú počuť. A to, prečo o ňom niekto nepočul, bude skôr na zodpovednosti toho, kto ho poznal a nepovedal to tej osobe, Alebo? Ale to je už iná téma.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:38 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1679, 1680
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 47
Autor: majkusnica
1679
Príspevok sa načítava...

Ahoj Heidi . Mam len jednu otazku : Ak niekto o Jezisovi nepocul , BOH mu predsa vlozil nieco do srdca a ten clovek sa preto tym riadi, tak preco ak niekto o Jezisovi pocul , tak mu to ´´nieco´´ BOH do srdca nevlozil ? Myslim si ze ak BOH nieco cloveku vlozi do srdca tak je to zvalstne aby sa teda ´´podvedome´´ aj podla toho neriadil. Ak je clovek vychovavany tak ako je, tak sa mu v priebehu zivota jeho osobnost len velmi tazko da zmenit a hlavne ak sa nachadza v rovnakej spolocnosti ludi v akej aj vyrastal - v rovnakych podmienkach v akych vyrastal. Takze si myslim ze velmi vela spravi prave to, ze clovek tuzi byt s priatelmi a nie byt sam , preto si myslim ze prave to , ze s kym clovek je s kym sa priateli taky aj je. Aj ked je jasne ze je tu sloboda a mozem si vybrat s kym sa budem a ś kym sa nebudem priatelit, lenze ak mam priatelov s ktorymi by som chcela byt trosku dalej od svojho bydliska tak mam skratka smolu a nechcem byt sama ... neviem ci som poriadne neodbocila od temy , len som chcela na margo toho co komu BOH vlozil do srdca a ako sa to potom na cloveku prejavuje. Dufam ze si ma pochopila icon . Ďakujem


Chcem reagovať...
Pridané: 14:12 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1688, 1701
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 88
Autor: Janko
1680
Príspevok sa načítava...


Sa mi zdá že Vám úplne unikol kontext... vrátte sa radšej k 12 temu veršu! RIM 2,12
A kedže vieme že všteci zhrešili, úplne všetci aj tí ktorí o Kristovi nepočuli, tak dostanú odpaltu za hriech. IZ 3,11
To však vylučuje aby boli spasený len preto, že by nepočuli o Ježišovi Kristovi.
Nebránim sa však tomu že Boh má s nimi ešte iný plán o ktorom my nevieme, ale Biblia neučí, že by existoval iný dôvod prečo by mali byť spasení! Naopak!

Darmo sa riadia tým čo majú zapísané v srdciach, darmo uctievajú "nejako" a "nejakého boha" MAR 7,7
nemôžu byť spasený SK 4,12 IZ 43,11
Kresťanstvo nie je humanizmus. Veľa krát som počul že starý zákon sú krvavé "jatky" a je to skutočne tak.
Je to totiž dôsledok toho ako vážne berie Boh hriech.

EZ 18,4
RIM 6,23
RIM 5,12
RIM 3,23
RIM 3,24
JN 14,6

Boh je najspravodlivejší sudca. Nech už sa to zdá akokoľvek nehumánne a neprijateľné, ale mimo Ježiša nieto spasenia!
preto je dôležité zachraňovať duše a hlásať evanjelium každému stvoreniu

MAR 16,15


Chcem reagovať...
Pridané: 16:22 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1682
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: vaso
1682
Príspevok sa načítava...

mimo Ježiša nieto spasenia......vyslovte si to ešte raz,,,,,,má to 2výklady a/ten kto neverí v ježiša nebude spasený b/ježiš zapríčínuje spasenie spravodlivo(kto nema sancu poznat ,bude tak brany)...lenže verš-> hovorí len to, že ježiš spoôsobuje spásu....nič viac, nič menej...hovoriť viac, je poľa mňa prinajmenšom veľká odvaha.....


Chcem reagovať...
Pridané: 20:01 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1683, 1685
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: vaso
1683
Príspevok sa načítava...

nechcem k tomu hovoriť teologické dohady , ale verím v boha: spravodliého, láskavého, hnevajúceho,milujúceho.....


Chcem reagovať...
Pridané: 20:03 07.07 2009 Utorok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 69
Autor: Janko
1685
Príspevok sa načítava...

súhlasím... hovoriť viac ako učí Biblia je nielen prinajmenšom odvaha, ale je to číre bláznovstvo... takže keď aj pripustím tvoj postoj, ktorý inak na veci mimochodom v konečnom dosledku aj tak nič nemení, tak Biblia je celá popretkávaná navzájom takým spôsobom, že jedno potvrdzuje druhé a teda nepotrebujem dišputovať o tom či a čo danný verš "len" hovorí, nie je to vôbec potrebné, pretože dôležitá je úplná konzistencia celého písma navzájom a celistvosť plánu božej záchrany, ktorú ustanovil sám BOH... Nemám takú odvahu, ktorú mi pripisuješ a o akej píšeš. Odvahu, že by som si dovolil hovoriť niečo viac (súhlasím, to by veru bola prinajmenšom veľká odvaha) ale preto že nie ja som ten ktorý má súdiť, lebo ja nemám ničoho pred časom súdiť, tak preto som nechal tú možnosť o tom čo bude s takými ľudmi (ktorý nepočuli) ešte otvorenú a to slovami, ktoré som už napísal, ale radšej ich trošku ešte doplním: Nebránim sa však tomu že Boh má s nimi ešte iný plán o ktorom my nevieme, (BOH nám ho totiž, ak by existoval taký plán, vôbec nemusel zjaviť a ani nezjavil) avšak to čo nám zjavil vo svojom zapísanom slove v podobe Biblie, tak to nikde neučí, že by existoval iný dôvod prečo by mal byť akýkoľvek človek (napriek skutočnostiam v akých sa náchádzal) spasený!
Ja viem že humánosť vštepovaná spoločnosťou do človeka vypôsobuje chcenie, aby všetci ľudia boli spasený a blokuje predstavu, že by mohli byť odsúdený ľudia, ktorý nemali možnosť uveriť! avšak Ježiš vraví iné!
MAT 7,13-14

málo je tých , ktorí ju nachádzajú, prezrádza oposit , teda že veľa je tých ktorí ju jednoducho nenachádzajú!
to však ale opať prezrádza, že to čo nenachádzajú nie je niečo prečo by sa oni nerozhodli, ale niečo o čom sa ani nedozvedeli.
(snáď sa zhodneme, že rozhodnúť sa nutne nasleduje až po dozvedení sa o evanjeliu Kristovom)
to ďalej prezrádza že dôsledok toho, že sa ani len nedozvedeli (teda ani nemali možnosť sa rozhodnúť) vôbec nič nemení na fakte, že idú do zahynutia po širokej ceste a sám Ježiš hovorí: "mnoho je tých, ktorí ňou vchádzajú;"

Necháp ma prosím zle, ale podopri mi to tvoje tvrdenie písmom a budem o ňom na modlitbe hlboko rozmýšľať... Ak však tvoje tvrdenie a viera nestojí na skale ktorou je božie Slovo (teda Slovo ktoré sa stalo telom, mimochodom skale ktorou je Kristus) a namiesto toho staviaš len na tom čo si o Bohu myslíš, tak by som bol opatrný či nestaviaš na piesku...

študuj písma (66-kníh), lebo ony (nik z tohoto sveta) ťa môžu učiniť múdrym na spasenie skrze vieru v Kristu Ježišovi. 1PET 2,2


Chcem reagovať...
Pridané: 22:20 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1689
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: pablo1985
1687

Rozsudok nad ľudmi, ktorí nemali tú možnosť spoznať Ježiša a prijať ho ako svojho Spasiteľa, by som nechal na Pána Boha. On je dokonale spravodliví a tak sa môžeme úplne spolahnúť na Jeho rozhodnutie. Veď nezabúdajme na to, že v nebi nám budú ukázané životy a skutky ľudí, ktorí nebudú spasení práve preto, aby sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že Boží rozsudok nad nimi bol spravodlivý. KAZ 12,14 Apoštol Ján v jeho zjavení opisuje súd nasledovne: ZJ 20,11-13 Otvorili sa knihy, v ktorých sa nachádzajú všetky záznamy o každom z nás. Keď nám Pán Boh ukáže tieto záznamy, nebudeme mať najmenších pochýb o tom, že je dokonale spravodlivý icon


Chcem reagovať...
Pridané: 22:41 07.07 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2730
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 77
Autor: Martin
1688
Príspevok sa načítava...

Som presvedceny o tom, ze Boh vie ako a kedy ma konat. Moja povinnost ako nasledovnika Jezisa Krista je hlasat o nom a hovorit inym ludom. To je podla mna aj hlavny dovod preco clovek, ktory prijme Krista do svojho zivota nie je hned spaseny (mysliac tym, ze caka v horbe na 2. prichod Jezisa ako o tom uci pismo). Boh si pouziva hlavne nas ludi, aby sme o nom hovorili. Ale Boh kona mnohymi inymi sposobmi (svedomie, spolocnost, prostredie...). Boh vidi do srdca kazdeho cloveka a kazdeho tuzi ziskat spet pre vecny zivot ako to aj zmyslal pri stvoreni. Viem, ze na mna posobi skrze svedomie a verim, ze posobi tak aj u ludi ktori nemaju za svoj zivot prilezitost nijako spoznat Jezisa.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:42 07.07 2009 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Jaro N
1689
Príspevok sa načítava...

Ahojte,
v tej istej kapitole ako, Janko, uvádzaš verše Mat 7,13.14 sa hovorí aj o ľuďoch, ktorí poznali Ježiša (myslia si, že ho poznali), mali informácie o ňom, boli veriaci (mysleli si, že sú icon , robili v jeho mene skutky... a predsa ho nepoznali, Ježiš im hovorí, že ich nikdy nepoznal a nazýva ich páchateľmi neprávosti. MAT 7,21-23


Naproti tomu MAT 25,31-40 hovorí o ľuďoch, pre ktorých bolo prirodzené konať jeho vôľu a prejavovať jeho charakter, aj keď si to ani neuvedomovali. Tu však určite nejde o nejaký „lacný humanizmus“, pretože dobré skutky sa dajú robiť aj sebecky, pre týchto ľudí to však bolo prirodzenosťou ich povahy, zmenenej Ježišovým Duchom, či už o tom vedeli alebo nie. (Posudzovanie, či je to vo vnútri človeka naozaj tak, samozrejme patrí do rúk Bohu, ktorý o tom vie).


Veľa ľudí odmieta Krista len preto, že im ho kresťania zle ukázali, keby však sa stretli s jeho skutočnou povahou, určite by ho nasledovali, lebo ich vnútro už dávno nasleduje tichý hlas jeho Ducha.
(Samozrejme Boh túži po ideáli: aby kresťania pravdivo zjavovali jeho charakter lásky, aby ho všetci mohli spoznať a rozhodnúť sa pre neho.)


Je to zaujímavá téma, ale už je neskoro, možno niekedy inokedy napíšem viac.
Dobrú noc.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:59 07.07 2009 Utorok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 175
Autor: Heidi
1701
Príspevok sa načítava...

Ako som už spomenula, na každého pôsobí Duch Svätý. Záleží od človeka, či sa "podvolí" Jeho pôsobeniu, alebo či bude robiť opak toho, čo je správne. A to si myslím, že nezáleží na tom, či práve Ježiša spoznávaš, alebo s ním máš už vzťah. Veľmi sa mi páči príspevok Jara č. 1689. Super vystihol to, čo som vlastne aj ja mala na duši. Pretože mnohí ľudia si myslia, že Ježiša poznajú, ale ich skutky sú úplne v rozpore s tým, čo hlásajú a nebudú spasení. A druhí, ktorí ani nevedeli ako, slúžili Ježišovi a práve tí budú spasení. Pre Ježiša je všetko možné. On hodnotí úplne inak, ako človek. On vidí do srdca, kým človek vidí vonkajšok. Určite ma na človeka veľký vplyv rodina, výchova, prostredie, priatelia... či už negatívny, alebo pozitívny. V Biblii je veľa príbehov o tom, ako sa aj tí najhorší ľuďia dokázali zmeniť, každý má nádej.
Tým, že zastávam názor, že aj človek, ktorý osobne nepoznal Ježiša môže byť spasený, nechcem vôbec spochybniť dôležitosť a nevyhnutnosť Ježišovej obete za hriešnika. Bez Ježišovej obete by nebol nikto spasený, pretože inej cesty niet. Už v predchádzajúcom príspevku som spomenula, že človek bude zodpovedný za to, či túto nádej o spasení zvestoval iným, je to "povinnosť" kresťana.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:18 08.07 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 47
Autor: Alojz
1903

O tom, že či môže byť spasený niekto, kto nepozná Ježiša si myslím, že nie, nemôže. Ale poznať Ježiša, to neznamená len byť pokrstený kresťan, navštevovať zhromaždenia, čítať bibliu.. Sú ľudia ku ktorým sa evanjelium možno nikdy nedostane, no to neznamená, že nepoznajú Ježiša.. aj keď možno nie tak ako my a nie pod menom Ježiš, či Hospodin, či JHVH..ako chcete, ale ajtak ho pozná..Ježiš sa prihovára všetkým ľuďom a s každým jedným človekom má nejaký plán. A Ježiš prichádza ku každému človeku inak, to môžme vidieť aj v biblii v evanjeliach, aj vo svojich životoch. Takže si myslím, že každý človek, aj ten kto nemal tú možnosť počuť príbeh o Ježišovi, môže byť zachránený.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:49 14.09 2009 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1904
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 16
l 1 2 3 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...