Téma:

modlitba za zosnulých

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 4 r
Autor: Maco
1809

Sme svedkami rôznych nešťastí a smrti okolo nás. Zomierajú naši známi, či naši blízky. Dostávajú sa mi do uší také veci ako modlitba za zosnulých. V písme sa píše, že za týchto ľudí sa nemáme modliť pretože nemôžeme vyprosiť za nich niečo o čo sami nemali záujem . Je to aj logické. Večný život je predsa o večnom spolužití Boha s človekom. Tu na zemi sa máme len rozhodnúť či máme záujem večne s Bohom žiť. Teoreticky nie náročné rozhodovanie... buď áno, alebo nie.. no v praxi je to samozrejme o dosť zložitejšie kvôli hriechu. Ak človek zomrel a pre Boha sa za cely svoj život nerozhodol, tak Boh mu necháva slobodu vo voľbe. Je preto nelogické aby sa do vzťahu človeka a Boha miešala ešte tretia osoba. Pretože voľba večného života sa dotýka bytostne iba našej osoby nemôže to ovplyvniť niekto externý. Podobne ako píše Ján vo svojom liste, že nemá zmysel modliť sa za hriešnikov ktorí páchajú hriech čo vedie k smrti 1JAN 5,16

Budem veľmi rád keď sa pripojíte k téme aj vy...


Chcem reagovať...
Pridané: 22:17 20.08 2009 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1857, 1977, 2049, 4380, 4960
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: Janko
1857
Príspevok sa načítava...

Jednoznačne sa NEMÁME modliť za mŕtvych.. je to okultizmus, rovnako ako aj omša za mŕtveho.. ukamenujete ma?!

jednoducho sú mŕtvy a keď neprijali evanjelium, ktoré je mocou Božou na spasenie, tak je po nich a nič im už nepomôže.. sú navždy stratený..

Ježiš ide ešte ďalej a hovorí, že my(učeníci) čo sme znovuzrodení, už máme nasledovať Jeho a nezaoberať sa smrťou..

Dôležitosť tohto faktu je umocnená tým že sa nachádza v dvoch zo štyroch evanjelií.. 


MAT 8,21-22  
LUK 9,59-60Chcem reagovať...
Pridané: 22:23 05.09 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4175, 5841
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Heidi
1977
Príspevok sa načítava...

V týchto dňoch zaznieva možno viac modlitieb, ako inokedy počas celého roka. Veľmi veľa ľudí si spomína na modlitbách na svojich blízkych - mŕtvych. Koľkí z nich sa modlia za svojich blízkych, ktorí ešte žijú, za tých s ktorými žijú? Biblia nás vyzýva k tomu, aby sme sa modlili jední za druhých, píše o prihovorných modlitbách. No je to stále v súvislosti s tými, ktorí žijú, ktorí bojujú medzi dobrom a zlom, s chorobou atď. Pretože týmto ľuďom modlitba môže byť užitočná. Ako môže prospieť modlitba mŕtvemu? KAZ 9,5-6 píše o tom, že mŕtvi nevedia nič, na ničom namajú podiel, takže nemôžu ani zmeniť svoj život, nemôžu proste už nič urobiť. Podľa Biblie kto je mŕtvy, o ničom nevie, nič ho už nemôže ovplyvniť. Naopak, o živého človeka je boj medzi dobrom a zlom a preto živý človek potrebuje neustále modlitby, pretože on sa neustále rozhoduje, robí rozhodnutia ... Pre mňa má modlitba veľký význam, je mi povzbudením, keď sa modlím s druhým človekom, keď mi niekto povie, že sa za mňa modlí, a rada sa modlím aj za druhých. Modlitba ma veľkú moc. Stretla som sa s myšlienkou, že ak sa nemodlíme, tak sa nestane to, čo by sa stalo, keby sme sa modlili. Modlím sa, aby si ľudia uvedomili, že je lepšie  počas celého roku modliť sa za živých, ako modliť sa jeden deň v roku nad hrobom, v ktorom sa už nikto nezmení. Asi ťažko sa s touto skutočnosťou bude vyrovnávať človek, ktorý mal rád mŕtveho, pretože bude mať túžbu pomôcť mu po jeho smrti. O čo krajší by bol svet, keby mŕtvi dostali všetky kvety a modlitby ešte vtedy, keď ich dokážu potešiť a povzbudiť..............


Chcem reagovať...
Pridané: 19:22 31.10 2009 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 1978, 1981
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 47
Autor: Janko
1978
Príspevok sa načítava...

Nádherná zakončujúca myšlienka.. plný súhlas.. pekný príspevok.. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 21:43 31.10 2009 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: Martin
1981
Príspevok sa načítava...

Posledna veta je velmi pekna. Neda mi nevyjadrit myslienku, ktora ma tiez trapi. A to je velky biznis okolo sviatku zosnulych. Ked som si uvedomil, ze jeden obchod u nas v meste zarobil behom troch hodin vyse 1000 eur nielen predajom beznych veci, ale aj kahancov kvetin a vsetkoho co s tym suvisy. Viem, ze viacero ludom sa nepacia tieto slova, pretoze mnoho ludi to povazuje za velmi dolezitu vec, ktora ma pre nich vyznam. Ked by si hociktory clovek otvoril bibliu, ktora je takmer v kazdej domacnosti vecsinou len vystavena, zistili by, ze palenie sviecok nema ziaden vyznam. Je to jeden z dalsich satanovych prefikanych klamov kedy sa ludia domnievaju, ze aj ked niekto zomrie, tak jeho blizky ho "mozu vytrhnut z hrobu do neba". Je to skor len akt utechy pre truchliacich. Vsetko podstatne uz povedala Heidi. A aby to nevyzneho odomna tak chladnokrvne, mam v ucte ludi, ktori su uz mrty. Ale jedine co robim, su spomienky a myslienky ako si to vysporiadali s Bohom pocas svojho zivota.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:51 01.11 2009 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 6218
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: cacino
1988

Uplne s Vami suhlasim a Heidi velmi krasny zaver!! icon
Ono to tak na svete je ze si casto krat uvedomime veci az ked je neskoror ako v tomto pripade ked je clovek uz mrtvi,a niektory si myslia ze teraz mu pomozu modlitbou aj ked ako bolo spominane je to zbytocne.
Ale zase naopak si myslim ze ked sa prihodi v rodine umrtie je dobre sa modlit za pozostalich lebo v takychto chvilach sa da im nieco pekne povedat a mozno ich dostat na tu "cestu" zivota.Netreba na to podla mna zabudat a prosit v modlitbach za nich.
Ze sa tento sviatok stal dobrym biznisom, sa niet co cudovat, ako aj ine sviatky su dobrym biznisom napr.len take vianoce..... icon
 


Chcem reagovať...
Pridané: 11:05 02.11 2009 Pondelok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 45
Autor: matejsmith
2049
Príspevok sa načítava...

Len tolko k tomu, ze ...
... ma udivuje tolka ... obmedzenost mysle (nie v zlom slova zmysle).
Zober me si takyto priklad:

Clovek sa pocas zivota niekedy snazi "ist" po Bozich cestach (aj ked to Bozimi cestami nemusi nazyvat), a niekedy nie alebo moze snaha uplne absentovat, co ale nemusi znamenat zriknutie sa Boha. Mozno pride moment, od ktoreho Boha zavrhne a viac sa  k nemu nevrati. Clovek umrie. Je koniec. Je koniec? Ziadna modlitba za zosnuleho nepomoze? Nie je ani v najmensom mozne, ze "dusa" pri stretnuti s Bohom spozna jeho .... "velkost" (toto je len vyraz) a zacne tuzit po Bohu? Nie je ani v najmensom pripade mozne, ze nekonecny Boh zhliadne na hriesnika, ktory sa modli za zosnuleho a zhliadne na tuzbu duse zosnuleho privinut sa k Bohu a rozhodne, ze dusu nezatrati? Nie je modlitba potom prostriedkom, ktory moze pomoct dusi zosnuleho?

Chapem, radikal odpovie nie. Ale ta moznost tu je, ci sa to niekomu paci alebo NIE.


Chcem reagovať...
Pridané: 11:23 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2050, 2057
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: Maco
2050
Príspevok sa načítava...

Zrejme ste mali na mysli obmedzenosť fantázie icon nie obmedzenosť mysle.

  Veľmi dobre chápem vašu reakciu. Naozaj to pôsobí kruto, že keď sa človek počas svojho života nerozhodol isť a nasledovať Boha, že po smrti táto možnosť končí. Boh rešpektuje rozhodnutie človeka a jeho slobodnú vôľu. Tým, že sa človek nerozhodne vo svojom živote pre Boha je síce pre Boha veľmi bolestivé, ale ma to naj racionálnejšie riešenie. Človek sa jednoducho pominie. Ježiš vraví, že do Kráľovstva nebeského budú ľudia vchádzať úzkou bránou a do toho pominutia pôjdu masy ľudí cez širokú bránu. Vo vašom modeli uvažovania by bola situácia taká, že po smrti by duši nezostávalo nič iné len mať celú večnosť aby sa rozhodla byť s Pánom. To by sa väčšina rozhodla samozrejme pre život s Bohom pretože kto by dobrovoľne volil zatratenie? A teda ten Ježišov výrok by stratili zmysel pravdy. Takýmto spôsobom by sme si mohli názory prehadzovať ako horúci zemiak a nikam by sme sa nepohli. Preto je dôležité určiť si autoritu. Tou mojou je Biblia a preto skúsme spoločne nahliadnuť čo o tejto problematike píše. 

Písme stojí, že telo je chrám kde prebýva naša duša. Duša teda potrebuje dáku platformu, kde môže fungovať. Po vzkriesení ľudia dostávajú nové telá ako stoji v písme, že Kristus pretvorí naše úbohé telá na jemu podobné oslávené FIL 3,21 . Ibaže vzkriesenie ľudí ktorí sú ako Písmo píše v akomsi spánku  1KRAL 2,10 atď. 

(Mimochodom  k tomuto stavu po smrti sa vyjadruje ako aj stará aj nová zmluva SK 7,60 Pavel aj Peter nazývajú smrť spánkom 1KOR 15,51-52 , 2PET 3,4 . Biblia popisuje aj konkrétne charakteristiku tohto posmrtného stavu  KAZ 9,5 , Z 146,4 )

nastane až po druhom príchode Ježiša Krista   na zem. Touto veľmi strohou ukážkou výkladu písma verím, že som naznačil aké je dôležité poznať Písmo skôr ako si človek v sebe spraví vlastný záver o skutočnosti ktorá nie je z Boha, ale z túžby človeka.
Odporúčam študovať písmo, ale prosím celokonceptovo.


Pán a jeho pravda s vami


Chcem reagovať...
Pridané: 14:21 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2053
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: matejsmith
2053
Príspevok sa načítava...

Dobry den,

   dakujem za nazor, ale nemal som na mysli obmedzenosť fantázie, ale obmedzenosť mysle.

Povedal by som, ze poznate Pismo odpredu dozadu a vice versa, a pritom si myslim, ze stale mate pred ocami "zavoj"...

Paci sa mi niekolko ... ani neviem ako to suborne nazvat. ... spajate "racio" s "vierou", a keby som sa snazil byt radikalny ako vy, mohol by som Vas vysmiat, pretoze co ma viera spolocne s tvrdostou racionality dnesneho veku. Odpovedat si viete aj sam, ak nemate na ociach zavoj.

Navyse si myslim, ze nie je pravda, ze by v "mojom" pripade ostavalo dusi ine ako moznost byt s Bohom. Je to sice logicke vyustenie, ale druhou moznostou je Boha odmietnut. Keby to tak nebolo, logickym vyustenim by bolo predsa tvrdenie, ze Boh obmedzuje slobodnu volu, o ktorej tak horlivo pisete. Odvolavat sa na nemoznost slobodnej volby duse je v tomto pripade irelevantne z niekolkych dovodov, a to viete rovnako dobre ako ja. Navyse otazka: "kto by volil zatratenie" ma recnicku funkciu s podsunutym akoze logickym rieseni, lenze v skutocnosti tomu tak nie je. pretoze sa neda vylucit, ze by si dusa mohla vybrat vecne zatratenie. To, ze to nevieme prijat neznamena, ze by to tak nemohlo byt a naopak.

Aj keby som sa vo vsetkom mylil, co je mozne, a teda nie vylucene, stale nieco ostava. A tyn niecim je modlitba za zosnulych. Dokazete sice vyfabrikovat citaty z biblie, a pod. ale ani jeden nepotiera, tak isto nepotvrdzuje, dolezitost motliby za zosnulych resp. jej irelevantnost.

Hladajte dalej priatelu a pridete na to, ze nic podobne v celej Biblii nenajdete. Mozete robit usudky z novozakonnych dokonca i zo strozakonnych textov, ale to o com pisete su len usudky, domyslanie, logicke vyustenia a pod. nebude to vsak rec textov.

Laska s Vami a modlim sa za Vas, aby ste nasli Pravdu.


Chcem reagovať...
Pridané: 14:58 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2054
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: Maco
2054
Príspevok sa načítava...

Vidím, že by ste toho o mne povedali veľa, zrejme som už pre Vás aj zaradení v dákej kategórii ľudí.

Máte azda pocit, že používanie mysle (racia) v skúmaní a pátraní po Božom posolstve nejde do hromady? Táto zložka je tak isto potrebná ako je potrebné mať otvorené srdce pre Kristovu lásku.
..............................
Čo sa týka tej voľby duše či chce byť  s Bohom a či nie, Vám zrejme unikla ta podstata mojej myšlienky a to boli Ježišove slová, nie moje ľudské predpoklady.
..............................
Veril som že pochopíte na čom som chcel poukázať keď som použil tie verše, ale žiaľ. Nechcel som kameňovať veršami a usvedčovať útržkami ktoré zapadajú do môjho konceptu príspevku. Chcel som len poukázať, že písmo o týchto veciach pojednáva a treba si to prečítať celé v celom koncepte. Ja nechcem podporiť moje názory útržkami z písma, chcem aby ľudia študovali rozumne a s otvoreným srdcom Písmo a znovu opakujem CELÝ KONCEPT BIBLIE potvrdený Ježišom.
.............................
Z Vašich príspevkov nie je jasné čo pre Vás vlastne slovo Božie v podobe Biblie znamená. Ak pre Vás Biblia nie je tá pravá autorita, tak potom je veľmi ťažké diskutovať na tieto a podobné témy. No tento portál je zameraný na autoritu Biblie. Ak chcete presadzovať iné mimobiblické pramene, tak ste zrejme na zlom mieste. Chceme diskutovať o Biblických veciach nie o domnienkach.  


Chcem reagovať...
Pridané: 15:36 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2055, 9548
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 189
Autor: matejsmith
2055
Príspevok sa načítava...

... vidite a presne o tom rozpravam.
kde je ta Vasa ochota aspoň zapolemizovať v diskusii o teme. idete si to svoje, a ak nahodou niekto nesuhlasi, "ponuknete" mi moznost diskutovat inde. 

je jedno ci je Biblia mojou autoritou alebo nie. A mozno to jedno nie je, nie som si isty. Isty som si vsak v jednej veci. Ja neutocim na Vas, ani na Vase vierovyznanie, ani na Vase "textiky" a pod. Chcel som len, aby ste mi vysvetlili "Vase" (teda myslim Vase osobne, ale aj celej tejto diskutujucej skupiny, aj ked mi je jasne, ze mozete hovorit len za seba) tvrdenia o modlitbe za zosnulych.

Neobracajme teraz temu, kto sme a ake mame autority, ci hodnoty a pod. Mne sa jednoducho len nechce verit, ze dokazete interpretovat Kristove slova spravne. Respektive, neponukli ste mi nic co by tvrdilo opak. Aj ked Vam sa zda asi opak. Nemam zaujem "vyhrat" diskusiu na webe, mam zaujem ziskat info, co su Vase podklady pre Vase tvrdenia. Biblia. Jasne! Aka novinka, ale ja tvrdim, ze tomu tak nie je. Studoval som, a aj to co ste ponukli, ale (a teraz ma nepochopte zle) ako podklad pre Vase nazory ... OK, ako podklad pre nejaku tezu ... no dajme tomu,ale ako zaklad pre tvrdenia, ze modlitba za zosnulych je zbytocna ... ? Nechcem pouzivat silne slova, to mi neprinalezi, ale len tolko k tomu, ze bla, bla, bla. Proste nic! Nejde mi o to, aby ste ma presvedcili (lebo tymto by ste nepresvedcili ani deti v nedelnej biblickej skole, do ktorej ak ste mali stastie, tak ste chodili), ale aby ste ma aspon mierne prinutili sa zamysliet nad tym, ze to co hovorite by mohla, opakujem mohla byt pravda, resp. aspon potencionalna pravda.

Je uplne jedno co pre mna Biblia znamena. Je jedno ci som evanjelik alebo antikrist. To ci Biblia plati alebo nie, to ci o nej diskutuju veriaci alebo nie, to ci ono jej neubera na pravosti. Otazka znie (nie jedina ani univerzalna), ci ste ochotny diskutovat lebo doteraz ste ma presviedcali o niecom co neexistuje. O nezmyselnosti (opat, je to len slovo ako zastupca dalsich XY slov, ktore by sa dali napisat, neberte to absolutne) modlitby za zosnulych.

Tak ako? Budte konkretny.
A hlavne neberte moje slova ako utok na Vasu osobu, na Vase nabozenstvo ci presvedcenie. Chcete diskutovat, diskutujme.
Chcem reagovať...
Pridané: 15:59 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2056, 2058
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: Luker
2056
Príspevok sa načítava...

dobry den ...ja iba tak jednoducho...som prosty clovek....ked pisete ze tie texty z biblie nepopieraju aby sme sa modlily za mrtvych tak mi napiste nejaky text z biblie ktory to naopak potvrdzuje aby sme sa za nich modlily.....ked to tak obhajujete kde vy beriete istotu ze je to tak...dakujem


Chcem reagovať...
Pridané: 17:03 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2062
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 1
Autor: Martin
2057
Príspevok sa načítava...

Ludia su urcite obmedzeny svojou myslou. Vyuzivame len niekolko percent svojho mozgu. V evanjeliu je dokonca napisane, ze Bozie slovo budeme studovat pocas vecnosti. Je tam mnozstvo dolezitych veci, ktore tu na zemi neobsiahneme. No Boh nam v biblii zjavil vsetko podstatne pre nase spasenie. 
Ked chceme diskutovat o tomto, musime si jasne definovat co je to dusa a co nam Boh vravi o dusi. Ked sa dozvieme co sa stane s dusou po smrti, potom narazime na dalsiu podstatnu otazku.  Ak je dusa po smrti s Bohom, aky vyznam ma zivot krestana? Pohan mi moze povedat: naco budem krestanom, naco budem robit dobre veci, skutky, naco sa budem snazit ked stretnutie s Bohom ma po smrti aj tak neminie a potom zacnem po nom tuzit? A skutocne naco verit v Boha dnes ked ho nevidime. A potom ho raz uvidime a uverime. Aky zmysel ma bibilia, samotna viera, krestantvo ked pride ocistec (pikanie za hriechy) ci stretnutie s Panom a budeme sa musiet rozhodnut. Az potom az neskor. Naco potom urovnavat vztahy medzi ludmi uz teraz, menit svoj charakter, naco ked sanca pride aj tak.  Dusa cloveka pride na krizovatku v tvare T pred nou bude Boh a povie vidis, ja som Laska. Chces ist na pravo kde hori ohen alebo na lavo kde vidis svetlo? A dusa si z vypocitavosti povie, urcite na lavo. K takemuto niecomu sa da dostat ked clovek da priestor tomu co v biblii nie je pisane. Da si tam svoje predstavy a tuzby. Boh nepoprel v biblii modlitby za zosnulych, pretoze biblia pise, ze ti co zomreli spia. O nicom nevedia. Su mrtvy. Predstava by to bola ale idealna. Ale ako rozlisime co je spravne a co uz nie ked nam to Pismo nijak nepotvrdi. Ludia si z biblie nieco vytrhnu a obhaja si mnohomanzelstvo, pitie alkoholu, fajcenie atd. Povieme si nevyvracia nam to biblia, tak je priestor pre nasu fantaziu. Kolko siekt, nabozenstiev a hnuti vzniklo na zaklade domnienok toho, ze v biblii nie je napisane jasne k tej teme.  Ja mam potom z toho chaos. Komu verit a kto ma to spravne ucenie? Bozie ucenie? Ak zastavame nazor, ze biblia si protireci alebo je v nej chaos, potom neverim nikomu, ze ma pravdu. Ak Bozie slovo nie je Pravda potom kto ju ma a na zaklade coho?


Chcem reagovať...
Pridané: 17:24 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2061
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: Bohumil
2058
Príspevok sa načítava...

 
Ani netusite ako fandim "modlitbe za mrtvych". Dokonca v Biblii sa s tym stretavame viackrat a bol by som rad, keby som patril medzi tych, ktori si takuto modlitbu mozu dovolit. Preco? Lebo podla zaznamov v Bibli, sa ju okrem Pana Jezisa Krista modlil len malokto [Peter,Pavol]. Ale vysledok stal vzdy za to  JN 11,41-42 ; SK 9,40-41 ; SK 20,9-12 .  Urcite sa ju i dnes moze modlit kazdy, kto ma taku vieru, ze toho mrtveho vzkriesi. Ak vsak nemame istotu, ze nas k takejto modlitbe Pan povolava, tak by sme tu modlitbu za mrtvych mali kompletne prenechat na Neho, ved On zaslubil, ze sa takto bude modlit za mrtvych a hroby sa budu otvarat 1TES 4,16 . Velakrat nas Pan Jezis v Bibli nabada k modlitbe, ale ani raz za mrtvych, to by nam malo stacit.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:22 15.12 2009 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2063, 2064
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 14
Autor: matejsmith
2061
Príspevok sa načítava...

Aj ked do istej miery nedokazem vsetky nazory "vstrebat" na 100%, velmi sa mi paci co Martin napisal. Aj ked nie so vsetkym suhlasim, nedokazem jeho myslienky zavrhnut, pretoze sa mi zdaju ... ani toto neviem vyjadrit slovami. Myslim si, ze to moze byt tak ako on pise. Premisa alebo predpoklad, ze ked umriem "zacnem po Nom tuzit" nie je podla mna (nechcem napisat slovo "dobra" pretoze to vzbudzuje prilisne emocie, a tak napisem radsej) vhodna a to z toho dovodu, ze ak by sme pripustili fenomén slobodnej vôle, môžeme rovnako pripustiť, že človek, zosnulý, duša, .... sa nemusí na 100% rozhodnúť pre Boha. Prečo? No napríklad preto, že ju môžu ťažiť hriechy časného života. A tu sa dostávame do priestoru, o ktorom hovorí i Martin. Ako vieme na 100% čo vraví Biblia (lebo slová sú napísané, ale význam je niečo úplne iné), kde je hranica medzi fantáziou, domýšľavosťou a pod., kto určí či to čo nie je napísané je dovolené, atď.? Presne tak. Kto? Ľudia by asi najčastejšie povedali, že Boh Otec, Duch Svätý,Kritstus? Preto súhlasím, študujme Bibliu. Ak sa to niekomu páči nech podľa nej žije. Ale zároveň tvrdím, aby sme za ňu nehovorili. Presne tak ako hovorí Martin (aspoň mne sa zdá, že o tomto hohotí, keď píše: " Ludia si z biblie nieco vytrhnu a obhaja si mnohomanzelstvo, pitie alkoholu, fajcenie atd. Povieme si nevyvracia nam to biblia, tak je priestor pre nasu fantaziu. Kolko siekt, nabozenstiev a hnuti vzniklo na zaklade domnienok toho, ze v biblii nie je napisane jasne k tej teme ." icon . A teda tvrdiť, že modlitba za zosnulých je taká či onaká je ... to nech si u ž každý virieši sám v sebe. No v mojom presvedčení má aj takáto modlitba svoje miesto. Nemusí obsahovať slová "Bože spas dušua pod." môže to byť prosba na zváženie a pod. (ťažko povedať čo znamená slovo "zváženie" však? - totálne neurčité, priznávam). A preto ak niekto tvrdí, že: " jednoznačne sa NEMÁME modliť za mŕtvych.. je to okultizmus, rovnako ako aj omša za mŕtveho.. " atď., je v istom zmysle stavanie sa do pozície absolútneho vykladača písma, samého Boha.


Chcem reagovať...
Pridané: 08:33 16.12 2009 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2069, 4176
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: matejsmith
2062
Príspevok sa načítava...

ved prave ...

ze nevieme na 100% ci tak mame robit alebo nie. Ci je to dovolene alebo zakazane. Tak odkial prichadzaju "drsne" slova, ktore taketo modlitby stavaju do "out-u "? Kto je Maco, Janko, Heidi a nim podobni, ze si dovoluju pisat veci, ktore pisu? Budeme sa prizerat ako si drukuju a nic? A pritom vsetkom ani netvrdim, ze to co pisu nie je pravda! Pekne v tomto "duchu" pise Martin. Ani s jeho myslienkami uplne nesuhlasim, ale pacia sa mi. Odporucam precitat, ten chlapec ma nieco v sebe.


Chcem reagovať...
Pridané: 08:40 16.12 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: matejsmith
2063
Príspevok sa načítava...

Do istej (veľkej) miery súhlasím s Bohumilom.

ale ľudia na zemi sa nemusia modliť, tak ako to uvádza Bohumil. Aj ja uznávam, že tie slová sú pre mnohých (teda minimálne pre mňa) priveľké. Veď modlitba má nespočetne veľa "tvári".


Chcem reagovať...
Pridané: 08:45 16.12 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: matejsmith
2064
Príspevok sa načítava...

opravujem
nie ako uvádza Bohumil, ale ako sa píše v písme, ktoré nám poskytol.
Prepáč.


Chcem reagovať...
Pridané: 08:46 16.12 2009 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 7
Autor: Martin
2069
Príspevok sa načítava...

Hej myslel som to tak, ze ludia si vedia obahjit veci versami z biblie a pritom je to nebiblicke. Znie to komicky, ale je to tak. Nemyslim si ale, ze sa tu niekto hra na Boha. Vykladat pismo moze prakticky hocikto. Nikomu sa nazabranuje. Je na cloveku aby si tie verse precital overil celu tu vec a porovnal vsetky texty o danej veci z Pisma. Potom mozeme povedat ci clovek vyklada zle alebo dobre. Koniec koncov ako mozeme niekomu povedat nazor z biblie, ked mu neponukneme verse z nej. Samozrejme nie zase tak, ze dame vers a povieme svoj vyklad. Ako to zistit? Tak ze sa spytame, kde je to napisane v biblii? Vzdy sa musime opierat o to, ze o danej teme hovori viac versov a suvisia spolu. Potom nam to dava uceleny nazor na vec. Preto modlitba za mrtvych nie, len tak ako pise Pismo (ako to popisal Bohus z biblie). A uzasne je na tom to, ze kazdy si z tohoto fora moze ujasnit co biblia o tomto pise a to co nepise je uz obetou ludi, ktori radi dotahuju veci za hranice reality. Je fajn, ze sa delis so svojimi nazormy a ze zostavas pri tom, ze treba studovat Bibliu.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:09 16.12 2009 Streda
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 192
Autor: zahor21
4175
Príspevok sa načítava...

Ahoj Janko. Dostal som sa k tejto téme až teraz, lebo mám čas na čítanie a nič nové som nenašiel. O modlitbe za mŕtvych mám takýto názor. Za ľudí sa treba modliť, keď sú živí. Keď sú mŕtvi už sa o nich stará náš nebeský Otec a Stvoriteľ.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 16:17 21.10 2010 Štvrtok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
l 1 2 3 4 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...